ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirotka Zdeněk (*07.01.1911 - †12.04.2003)

   
­­­­

Saturnin (5)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství: Šulc a spol.
Rok vydání: 2004
Počet stran: 209
Ilustrace: Michal Hrdý

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • autor humoristických románů a povídek
  • maturita na stavební průmyslové škole
  • pracoval jako důstojník pěchoty v Československé armádě
  • úředník ministerstva veřejných prací, od roku 1940 psal do Lidových novin, redaktorem Svobodných novin
  • DÍLO: drobné satirické a anekdotické povídky - např. Profesor biologie na žebříku (1956), romány Saturnin (1942), příběh detektivního pátrání Muž se psem (1944)

LITERÁRNÍ ŽÁNR:

Humoristický román. Prozaický epický literární žánr, jehož účelem je pobavit čtenáře.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍ POSTAVY:

Saturnin - svérázný sluha, který je velmi vynalézavý, dovede si poradit v každé situaci, protože počítá naprosto se vším.

DĚJ:

Sluhu Saturnina přijal do svých služeb jeden úplně obyčejný obyvatel Prahy (v knize není napsáno jeho jméno). Jeho pán je s jeho službami spokojený. Nejdřív Saturnin pro něho sehnal hausbót a tak se odstěhovali z bytu. Na jeho pronajatou loď se hned přijela podívat jeho otravná teta Kateřina se synem Miloušem. Začali se tam roztahovat a tak jim Saturnin namluvil, že loď je plná myší a dal jim na obličej masky, aby mohli lépe spát. Když se v noci probudili, lekli se sami sebe a odjeli. Saturninův pán obdivoval slečnu Barboru. Jednou ho jeho dědeček pozval k sobě na dovolenou, spolu s doktorem Vlachem a slečnou Barborou a Saturninem. Přijela i teta Kateřina s Miloušem, ačkoliv nebyli pozváni. Během třítýdenní dovolené zažili všichni spoustu dobrodružství. Nejdříve Saturnin učil dědečka džiu-džitsu. Ten se rozhodl, že si to na svém vnukovi vyzkouší a tím to všechno začalo. Dědeček mu pohmoždil kotník a tak museli volat sanitku. Odvezla jeho i se Saturninem do nemocnice. Když se jim po vynaloženém úsilí podařilo vrátit se zpět (musela pro ně zajet Barbora, protože řidič sanitky dělal problémy), spustila se venku ohromná bouře, obrovský příval vody strhl most, který je spojoval s vesnicí, kde v tu chvíli byly i obě dědečkovy kuchařky, a navíc byla přerušena dodávka elektrického proudu. Nějaké zásoby jídla měli a tak se vaření ujala slečna Barbora. Dědeček rozhodl, že se každý večer budou vyprávět příběhy. Saturninův pán a Barbora se během dovolené sbližovali. Stali se z nich hodně dobří kamarádi. Teta Kateřina všechny otravovala svým neustálým odříkáváním pořekadel a pořád si na něco stěžovala.
Nakonec byla dodávka proudu obnovena, ale už docházely zásoby jídla. Pár dní čekali, jestli nezačnou stavět most. Dlouho se nic nedělo, proto doktor Vlach navrhl, že mohou jít do jeho srubu, že tam nějaké jídlo má. Vyrazili tedy na cestu. Původně celodenní výlet se změnil na třídenní túru. Po opuštění doktorova srubu si dědeček poranil nohu. Šli pomalu, nestihli dorazit do vesnice, a proto museli jednu noc strávit pod širým nebem. Když druhý den dorazili do vesnice, uviděli, že jejich most už stojí.
Po skončení dovolené zůstal Saturnin u dědečka, dokud mu nebude lépe a jeho pán a slečna Barbora odjeli do Prahy. Domluvili si sraz v divadle. Teta Kateřina se znovu provdala.

CITÁT Z KNIHY:

Teta umíněně přicházela a odcházela a už ve dveřích vždy ohlašovala: "Přinesla jsem ti žloutek s cukrem. Přinesla jsem ti med. Přinesla jsem ti zavařeninu. Přinesla jsem ti sýr." Když přišla počtvrté, dědeček rozzuřeně vyskočil a teta se rychle dala na ústup. Sotva se dědeček zase posadil, otevřely se dveře znovu, vstoupil Milouš s rezavou plechovkou v ruce a řekl dědečkovi: "Přinesl jsem ti červy." Dědeček vytřeštil oči a pak za strašného řvaní vyhnal zděšeného Milouše z pokoje.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Truhliik, 28.12.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Jirotka - Saturnin (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­