ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Jirotka Zdeněk (*07.01.1911 - †12.04.2003)

   
­­­­

Saturnin (rozbor) (2)

  • literární druh: epika
  • literární forma: próza
  • literární žánr: román

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Zdeněk Jirotka (1911, Ostrava - 2003, Praha) byl český spisovatel a fejetonista, autor humoristické prózy (romány, povídky, soudničky) a rozhlasových her. Pro jeho díla je typický suchý anglický humor, inspirovaný například Jerome Klapka Jeromem.
Jeho nejvýznamnějším dílem je román Saturnin (prvotina), který psal ve své koupelně (nařízeno zatemnění oken) a jehož úspěch již nikdy nepřekonal.
Jirotka byl rovněž redaktorem humoristického časopisu Dikobraz a působil v Československém rozhlasu.

TÉMA A MOTIVY:

Tématy jsou zobrazení české společnosti té doby (30. - 40. léta 20. století), odlehčení od vážné doby, kritika špatných vlastností (hloupost, sobectví, vypočítavost).
Motivy jsou hausbót, most, jističe.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává v Praze a hlavně na dědečkově chalupě na úpatí Hradové někdy mezi roky 1935 - 1942. Nejpravděpodobněji se jeví roky 1937 a 1941, jelikož slečna Barbora řídí Rapid, který se začal vyrábět v roce 1935; autor dopsal knihu v roce 1942 a v jedné kapitole je zmíněn čtvrtek 16. srpna, který připadal na rok 1937; ovšem je zde rovněž zmínka o knize Městečko na dlani, jež byla vydána roku 1940.

KOMPOZICE:

Kompozice je chronologická. Kniha se dělí do 26 kapitol, každá je označena římskou číslicí a za ní následuje stručný obsah kapitoly, často humorně napsaný.

VYPRAVĚČ:

Vypravěč je osobní a není vševědoucí. Je používána ich-forma.

VYPRÁVĚCÍ ZPŮSOBY:

Přímá a nepřímá řeč, přičemž nepřímá řeč převládá.

POSTAVY:

Saturnin - hrdina, sluha vypravěče; má velmi osobitý humor; svérázný, vynalézavý, inteligentní, dobře vzdělaný, umí vtipně a jednoduše vyřešit skoro jakoukoliv situaci; muž mnoha talentů (tenis, džúdžucu, umí řídit auto); oddaný svému pánovi; touží po dobrodružství a nevšedních zážitcích; sice je "pouze" sluha, ale je hybatelem všech událostí
teta Kateřina - antihrdina; teatrální, sobecká, pro peníze by si nechala koleno vrtat; podlézavá, panovačná, nesnesitelná, stále říká různá přísloví, nesnáší však, když je používá někdo jiný; neumí hospodařit s penězi; zvláštní skákavá chůze a až trapné vystupování
dědeček - starý bohatý pán; hodný, milý, veselý, občas trochu náladový
doktor Vlach - cynický; má zvláštní druh humoru; teorie o různých druzích lidí; velmi rád debatuje o hloupostech a klidně se kvůli nim i pohádá
Barbora Terebová - milá, energická; hodná mladá žena

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ruty, 02.06.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Zdeněk Jirotka - Saturnin (rozbor) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­