ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: 1.54
Hodnoceno: 106x Prosím, ohodnoť práci

Jak jsem poznal tvoji matku

  • poznámka k tématu: jedno ze zadání písemné práce z češtiny pro maturitu 2015 znělo Jak jsem poznal vaši matku a jednalo se o otcovo vypravování adresované dětem

Byla horká letní noc a na nebi svítilo tisíce stříbrných hvězd, měsíc v úplňku oslňoval spící krajinu a odkrýval její tajemství, stejně tak svítil i do mého pokoje. Bylo kolem půlnoci a já kvůli velkému horku stále nemohl usnout, otevřel jsem okno, abych k sobě pustil trochu vzduchu. Dusno v mém pokoji bylo skoro nesnesitelné, proto jsem sešel dolů do kuchyně pro sklenici studené vody. Nástěnné hodiny ukazovaly tři ráno. Celý dům byl tichý, cítil jsem se v něm skoro jako host, když vtom najednou jsem za sebou uslyšel pomalé kroky - táta.
"Co tady děláš, proč nespíš?" prohlížel si mě zvědavě a také sahal po sklenici, do které by si nalil trochu vody.
"Nemůžu usnout, v pokoji je hrozné horko!"
Táta souhlasně přikývl, zdálo se, že ani on kvůli horké noci nezamhouřil oka. Ani jeden jsme neplánovali vrátit se do nedýchatelné místnosti, a tak jsme se raději vydali na terasu. Tiše jsme usedli do proutěných křesel a s úžasem pozorovali noční oblohu.
Zničehonic promluvil: "Tohle mi připomíná tu noc před 20 lety." Protože jsem neodpovídal, pokračoval: "Říkal jsem ti vlastně, jak jsem poznal tvoji maminku?"
Otráveně jsem protočil oči a hlasitě vzdechl, ale táta to bral spíš jako signál nadšení, a tak se i přes mou nechuť dal do vypravování...

"Tehdy mi bylo dvacet let, myslel jsem si, že mi patří svět, byl jsem pitomej mladej kluk, akorát jsem skončil školu a hledal nějaké dobrodružství. Nemysli si, taky jsme s kamarády jezdili na různé akce a jediným bodem ve vesmíru pro nás byly holky, jenže my na rozdíl od vás jsme si na to museli nějak vydělat. A tak jsem si jedno léto, roku 1991, sehnal brigádu. Měl jsem pomáhat v kuchyni - v té restauraci jak je pod zámkem. Myslel jsem si, že to bude hračka otřít pár talířů a lehce si tak vydělat nějaké ty peníze. Babička s dědou ze mě měli pochopitelně radost, a tak mě velmi podporovali. Ale hračka to samozřejmě nebyla ani v nejmenším! Hned první den jsem zaspal, do práce jsem tak místo v osm přišel až v půl desátý. A první, koho jsem spatřil, když jsem vešel do kuchyně, byla snad ta nejkrásnější bytost, co jsem kdy viděl! Měla dlouhé hnědé vlasy sepnuté do culíku a kouzelně modré oči, díval jsem se na ni jako na anděla, až po chvíli mi došlo, že mi vlastně něco říká! Křičela, nevzpomínám si už přesně co, ale vím, že u toho měla roztomile nakrčené obočí. Z mého rozjímání mě vytrhl až kuchař, který mi do rukou hodil utěrku a ukázal na hromadu špinavého nádobí od snídaně. Přemýšlel jsem, jestli už jsem tak krásnou dívku někdy viděl, ale nakonec jsem si musel přiznat že ne. Ona byla prostě nádherná. Byla v té restauraci taky na brigádě, dělala číšnici, a jak jsem se později dozvěděl, celou tu dobu, co jsem tam nebyl, musela dělat mou práci za mě, a proto se také tak zlobila. Ale prvotní vztek se brzy uklidnil a už po obědě jsme společně vtipkovali. Zjistil jsem, že bydlí ve městě, že se jmenuje Lucie a taky že má nejkrásnější smích. A co ti budu povídat, prostě jsem se do ní zamiloval! Myl jsem nádobí jako o život, jen abych ji mohl vidět, chodil jsem do práce dřív a odcházel z ní později, jen abych jí byl co nejdéle nablízku. A jednou, když už byl měsíc nad obzorem a my společně zavírali hospůdku, konečně jsem se odhodlal a pozval ji aspoň na malou procházku! Celou cestu jsme si vesele povídali, smáli se a já měl pocit, jako bych ji znal už roky. Nechtěl jsem, aby ta chvíle někdy skončila! Došli jsme až na vyhlídku, posadili se na lavičku a pozorovali nebe - přísahám, tehdy vypadalo jako dnes, obloha byla posetá hvězdami, byl úplněk, krásná a teplá srpnová noc. Možná za to mohli ty hvězdy nad mou hlavou, možná zpěv cvrčků, ale já ji tu noc poprvé políbil. A nebyla sice první ženou, kterou jsem kdy políbil, ale byla tou poslední. Ano, byla to tvá maminka a já mám takové štěstí, že s ní můžu být už těch krásných dvacet let..."

Tak zakončil táta svůj monolog a já se najednou cítil nějak jinak. Čekal jsem sentimentální a zamilované kecy, v tomto ohledu samozřejmě nezklamal, ale najednou jsem byl vděčný za to, kdo jsem a kde jsem se narodil. Aniž bych stihl něco říct, dveře na terasu se otevřely a v nich stála máma. Měsíční svit jí ozářil tvář a přestože byla jen v pyžamu a vlasy jí neposlušně padaly do obličeje, byla opravdu krásná.
"Co tu vy dva děláte?" usmála se a přisedla si na třetí křeslo.
"Ale, řešíme tu chlapský věci!" mrkl na mě spiklenecky táta a pevně stiskl maminčinu ruku. V tu chvíli oba zvedli hlavu k nebi a najednou bylo zbytečné něco říct.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lenka Schmidtová, 02.12.2011

­­­­

Diskuse ke slohové práci
Jak jsem poznal tvoji matkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­