ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cook Robin (*04.05.1940)

­­­­

Smrtelný strach

Jason Howard je lékařem v nemocnici Good Health Plan v Bostonu. Poslední dobou umírají pacienti pár týdnů po vyšetření. Tyto případy se neuvěřitelně rychle množí. Dr. Alvin Hayes, molekulární biolog, se chce s Jasonem sejít. Prozradí mu, že došel k důležitému, ale ironickému objevu. Ale krátce na to zemře na infarkt. Jasonovi se jeho slova pořád honí hlavou. Seznámí se s bývalou Hayesovou přítelkyní - Carolou Donnerovou, která je tanečnicí v klubu. Ve skutečnosti studuje psychologii. Mezitím se kupí případy zemřelých. Všichni mají společné znaky. Jejich cévy jako by patřily stoletým lidem, mají šedý zákal, bolesti kloubů, jsou unavení. Jako by rychle zestárli. Stopy Jasona a Carolu zavedou až do Seattlu, kde se Hayes nějakou dobu zdržoval. Chtěl lososí hlavy pro své pokusy. Jason dostane nápad. Ihned se s Carolou vrátí do Bostonu. Jason zajede ke své přítelkyni a kolegyni Shirley. Vypráví jí o Hayesově objevu. Každé tělo se řídí podle časové tabulky. Při vývoji se různé geny "zapínají" a "vypínají". To Hayese fascinovalo. Chtěl zastavit stárnutí, ale zapletl se do tzv. hormonu smrti. Jak může být vylučován hormon růstu, tak i hormon smrti. Izoloval uvolňovací faktor. Proto potřeboval lososí hlavy po vytření těsně před smrtí. V nemocnici někdo hormon podával pacientům a ti do měsíce zemřeli na přirozené příčiny smrti. Shirley Jasona překvapí. Řekne, že nemocnice jsou přeplněny staršími lidmi. To odčerpává kapacitu personálu. A protože se o tom Jason dozvěděl, musí zemřít, aby to nikomu neprozradil. Shirley pozve vraha, ale Jasonovi se podaří uniknout.
Hormon smrti začne vyšetřovat policie. Viceprezidenti GHP si namlouvali, že proces smrti pacientů je přirozený. Jen zemřou o něco dříve a uvolní tak místo mladším pacientům, kteří budou žít déle.
Jason zůstane s Carolou a společně si založí lékařskou praxi.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 25.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robin Cook - Smrtelný strachMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­