ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cook Robin (*04.05.1940)

   
­­­­

Muž, který si hrál na Boha

Přeložila: Daniela Klečková

Mladá lékařka Cassandra Kingsleyová oddaně miluje svého manžela Thomase, vynikajícího kardiochirurga. Oba pracují v bostonské nemocnici Memorial. Cassandra má cukrovku. Trápí ji dvě věci - v soukromí ji znepokojuje, že se její manžel v poslední době hodně změnil, v nemocnici jí zas nedá spát série záhadných úmrtí, která nelze pokládat za náhodná. Pacienti náhle umírají po operaci srdce. Cassi a její kamarád a bývalý kolega z patologie Robert začnou pátrat po příčinách smrti těchto pacientů.
Cassandra nalezne u Thomase prášky, na kterých je závislý. Ale vydávání těchto léků je přísně hlídáno. Mezitím Robert nastoupí na banální operaci. Ale po operaci náhle umírá. Zemřel stejnou smrtí, jejíž příčiny se snažil vypátrat. Cassandře se to nelíbí. Jde také na operaci, na operaci oka. Po operaci se ji někdo pokusí zabít - neznámá postava píchne velkou dávku inzulínu do infúze. Cassandra přežije.
Po návratu domů zjišťuje, že Thomas si objednává léky na jméno doktora, který je už dlouho mrtev. Proto jich měl tolik. Cassandra si jako každý večer bere injekci inzulínu. Ale inzulín je silnější, než má být. Cassandře se udělá špatně a chce zavolat pohotovost. Ale telefon nefunguje. Auto odmítá nastartovat. Doběhne k Thomasově matce a od ní zavolá do nemocnice.
V nemocnici Cassi přemýšlí o všech podezřelých úmrtích. Dojde jí, že pacienti začali umírat v době, kdy Thomas nastoupil do nemocnice. Thomas se k ní náhle chová mile a pozorně. Hodlá nastoupit na léčení své závislosti. Odjíždí z nemocnice autem a Cassandru odváží s sebou. Cassandra si náhle všimne, že Thomas má v kapse velmi silný inzulín. Ten, který zaměnil s tím doma. Thomas zrychluje. Cassandra pochopí, že ji chce zabít. Thomas zdůvodňuje své chování - chce operovat lidi, kteří si zaslouží žít, a ne lidi, kteří stejně za chvíli zemřou na jinou nemoc. Jen zabírají místo. Cassi mu na to přišla a on nechce, aby se mu někdo míchal do jeho kariéry. Thomas sám rozhodoval, kdo má žít a kdo ne. Hrál si na Boha. Najednou auto naráží do pilíře.
Cassandra se probouzí v nemocnici. Thomas havárii nepřežil.
Nemocnice chce Thomasův případ utajit. Cassandra se pomalu vyrovnává s tím, co se stalo.

CITÁT Z KNIHY:

"Týká se to Roberta Seiberta." Joan se odmlčela. Tušila, jaký účinek bude mít zpráva na přítelkyni.
"Co je s Robertem?" naléhala Cassi. "Joan, hergot, nemuč mě." Začínala tušit, co Joan řekne.
"Včera v noci zemřel," řekla Joan a chytla ji za ruku.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: El, 21.06.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Robin Cook - Muž, který si hrál na BohaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)