ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Cook Robin (*04.05.1940)

­­­­

Nákaza

Mladá doktorka pátrá po původu zhoubné nákazy, ale vyřešení může mít katastrofické následky.

Marissa pracuje v CKC. Zatím je tam nová a nedostala vůbec žádnou úlohu. V Los Angeles mezitím propukla neznámá nemoc a nikdo netuší, jaký má původ. Proto kontaktují CKC v Atlantě, aby vyslali někoho, kdo by přijel a odhalil příčinu a původ choroby. A tou osobou je právě Marissa. Plná strachu, že se nakazí smrtelným virem, zpovídá nemocné. Nakonec dojde k závěru, že jde o virovou hemorrhagickou horečku (VHH) typu Ebola. Tento virus se objevil v Africe v roce 1976 a nebylo známo, které zvíře je jejím přenašečem. Jak se virus objevil, tak taky zmizel, ale zanechal po sobě strašlivé následky - má totiž 94% úmrtnost.
V Los Angeles se nákazu podařilo zvládnout, ale neobešla se bez mrtvých. Pak se tatáž VHH objevila v St. Louis, pak ve Phoenixu. CKC nedokázala vysvětlit, co ji přenáší. Marisse už se to zdálo divné, proto začala pátrat na vlastní pěst. Hledala spojitosti - prvním nakaženým na všech třech místech byl oftalmolog (= oční lékař). Před propuknutím nemoci byl přepaden, účastnil se konference týkající se chirurgie očního víčka v San Diegu. To bylo všechno. Pak přišla na jednu věc: CKC přechovává v laboratoři maximálního uzavření všechny možné nemoci - neštovice, obrnu, žlutou zimnici, horečku dengue, AIDS atd... Pokud by se rozmrazily, dokázaly by zabít celé lidstvo. Byla tu samozřejmě i Ebola z let 1976, 1977 a 1979, kdy řádila v Africe. Známý Tad jí vysvětlil, že se od jednotlivých let liší nepatrným pozměněním struktury. Pak však porovnal "dnešní" Ebolu s těmi z Afriky a zjistil, že s jednou je naprosto shodná (tudíž že ji někdo musel odsud vzít, jak napadlo Marissu).
Marissa se do tajné laboratoře dostala několikrát sama, CKC však na to přišla a začala ji hledat atlantská policie. Ebola zatím řádila pro změnu v New Yorku.
Marissa si spojovala fakta dohromady a její podezření bylo správné - za vším stojí LAK. Snaží se zlikvidovat nemocnice, které poskytují lacinou zdravotní péči.
Marissu se několikrát snažili zabít, protože už měla několik důkazů proti nim. Už toho měla plné zuby a rozhodla se vrátit domů. Jela za Ralphem, jemuž důvěřovala, a chtěla se mu se vším svěřit. Pak však zaslechla jeho hovor a bylo jí jasné, že on je s nimi spolčen taky. Utekla do CKC, ale to už tam dorazila FBI...

VLASTNÍ NÁZOR:

Cookovy knihy jsou zajímavé tím, že nikdy úplně nedořekne, jak děj skončí. I když je to čtenářům vlastně jasné, ponechává malý prostor pro to, aby si mohli domyslet, co všechno by se ještě mohlo odehrát. Jeho knihy čtu ráda. Sice se většinou musím prokousat začátkem, neboť bývá nudný a někdy poněkud složitý, než vysvětlí vše potřebné (většinou něco odborného z oblasti medicíny). Avšak děj pak nabere nečekaně spád a já držím pěsti hlavním hrdinům, aby vše zdárně vyřešili a odhalili zločince.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sněhurka, 27.01.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robin Cook - NákazaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)