ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

­­­­

Vzpomínky na vraždu

- sbírka povídek

Malý vrah
Postavy: Alice a David Leiberovi, doktor Jeffers, dítě

Alici se narodil chlapeček. Nevytvořila si k němu ale pouto lásky, od první chvíle ho obviňuje, že ji chce zabít. Nedokáže se na něj dívat, nedokáže s ním spát v jedné místnosti, má z něj strach. Všechno vysvětluje Davidovi a ten se jí snaží pomoci.
Doktor Jeffers, který jí pomáhal rodit, vysvětluje Davidovi, že někdy se to stává, že matka své dítě nenávidí. Prostě má pocit, že ji dítě neustále sleduje, že přemýšlí a poslouchá vše, co o něm říká.
Jednou v noci začne dítě plakat a David vstane, aby sešel dolů pro mléko. Na schodech je však pohozena hadrová panenka, na které uklouzne a málem spadne dolů ze schodů. Nic o tom Alici neřekne, i když mu pomalu začínají vrtat v hlavě Alicina podezření. Musí odletět do Chicaga, a tak Alice zůstane s dítětem sama. Po několika dnech mu volá doktor Jeffers, že Alice dostala zápal plic a je to nebezpečné, protože je ještě zesláblá po porodu. Alice se z toho naštěstí dostane a několik měsíců to vypadá, že svůj strach překonala.
Avšak když se David jednou vrátí z práce, najde ležet Alici pod schodištěm a vedle je pohozená hadrová panenka. Teď už si je i David jistý, že ji zabilo dítě.
Doktor Jeffers ho uklidňuje, vysvětluje mu, že děti nejsou takových věcí schopny. Na to mu David odporuje.

"Co víte o malých dětech, pane doktore? To, co je všeobecně známo, ne? Pochopitelně víte, že děti zabíjejí své matky při porodu. Proč? Je to snad ze zlosti, že jsou násilně přivedeny na tak všivý svět, jako je náš?"

Dostane od doktora léky na uklidnění, po kterých bude dlouho spát. Ale když se příští den za ním staví doktor Jeffers, je David mrtvý, leží na své posteli tak, jak usnul a v místnosti je puštěn plyn. Jeffers se jde podívat za dítětem, které ale v jeho postýlce nenajde a dveře do pokoje jsou zavřeny. Dítě muselo vyjít z pokoje a dveře se mu zavřely. Ve slunečním svitu pak najde dítě dole v hale a dá do pořádku to, co jeho porodem způsobil.

Několika pomalými, pevnými kroky vykročil doprostřed haly. Zvedl ruku do slunečního světla.
"Podívej se, maličký! Něco se tu třpytí. Hezké, viď?"
Skalpel.

Smrt opatrného
Postavy: Rob Douglas, Jerry Walters, Anne J. Anthonyová, Mike Horn, Britz

Rob je hemofilik. Stačí, když se jen škrábne a může vykrvácet. Jeho otci se to stalo. Řízl se do prstu a cestou do nemocnice zemřel. Rob teď píše román o své bývalé přítelkyni Anne a jejím nynějším Mikem. Měl ji rád a stále má, ale nemůže. Anne začala brát drogy. Odmítl se s nimi na tom podílet a dokonce na ně podal trestní oznámení. Ale nic se nestalo. Proto se rozhodl napsat román, kde to všechno popisuje. Slibuje si za tím, že pohne svědomím vyšetřovatelů.
Jednou ráno mu někdo pošle krabici, ve které je přístroj s břitvou. Rob se řízne, ale okamžitě si vezme tabletku. V tu chvíli mu volá jeho přítel Jerry. Nemůže tomu uvěřit, že by se ho někdo pokusil zabít. Ještě ten den jdou spolu do restaurace, kde pravidelně obědvají Anne s Mikem. Klidně se s nimi baví, až při jejich odchodu shodí na zem příbory. Mike mu je pomůže sebrat a potom odcházejí. Rob pokračuje v jídle. Najednou má ústa plná krve. Mike musel vyměnit vidličku za velmi naostřenou vidličku.
Následující den k Robovi přijde Anne a vyláká ho na pláž. Rob si myslí, že ona by mu nemohla ublížit a přesto, že neustále dává pozor, nakonec, když Anne odjíždí, si uvědomí, že mu krvácejí záda, po kterých se ho Anne snažila lechtat. Doplatil na důvěru k ženě.
Člověk musí být za všech okolností obezřetný a nemůže důvěřovat kdekomu.

Popel v popel
Postavy: mrtvý pan James, jeho manželka, detektiv Peever, reportér Carlton, strážník Kelly, paní MacLeodová

Pan James leží na zemi, okolo něj se pohybuje policie, koroner, manželka pláče někde v křesle, přijíždějí novináři, všichni o něm mluví. Je mrtvý. Víc publicity než za živa, myslí si James.

Dnes večer jsem zemřel. Zítra ráno zemřu znova v třiceti milionech mozků, chycený jako moucha v pavučině.

Paní Jamesová odmítá odpovídat na otázky detektiva, svěří se až mladému pohlednému reportérovi. Prý ležel už na zemi, když přišla. Jenže na krku má tři bodné rány, ve kterých není krev. Musely mu být zasazeny až po smrti. Jenom James ví, jak to bylo. Jeho manželka je vlastně ráda, že už má od něj pokoj. Nakonec se přizná, že rány mu zasadila ona, když přišla domů. Popadl ji nějaký záchvat, prý.
Vlastně nám všechno popisuje mrtvý James.

Poloviční vražda
Postavy: Potápka Mulligan, Schabold, seržant Palmborg

Potápka je soukromý detektiv. Jeho cílem je polapit co nejvíce zločinců. Je tím známý a všichni se ho obávají.
Už delší dobu sleduje Schabolda. Je si jist jeho zločiny, které jsou ale vždycky přišity jeho komplicům. Proto nejdříve zlikviduje jeho tři spoluviníky, aby další zločin mohl být jednoznačně označen jako spáchaný Schaboldem. Potápka si k Schaboldovi sedá do auta, aby si s ním cestou promluvil. Má svědky na to, s kým je - seržanta Palmborga, který ho vyprovázel z věznice. Schabold je v pasti. Nemůže Potápku zavraždit, protože by hned bylo jasné, že to spáchal on.
Potápka je rozhodnut ho dostat. I za cenu, že by se sám zabil. Schabold by tím byl shledán jediným vinným a byl by poslán do vězení jako zločinec, kterým opravdu je. Potápkovy vyšetřovací metody jsou velmi zajímavé - začne na Schabolda vyvíjet takový psychický nátlak, že se složí a ke všemu se přizná.

"Je víc způsobů, jak člověku něco přišít. Nejlepší je, když to udělá sám. A na to já jsem dobrý. Já nejsem žádný honící pes. Jen umím lidi otravovat. To je občas cenné."

Čtyřnásobný pohřeb
Postavy: Potápka Mulligan, právník Earl Lajos, Calvin Drum (herec), William Maxil (kandidát státního návladního), Joey Marson (specialista na sázky), Bert

Opět se setkáváme s Potápkou. Tentokrát jde parkem a narazí na člověka, kterého označí jako zločince. Ten s ním se smíchem uzavře obchod, chce mu ukázat tři opravdové zločince. Dovede ho až k sobě domů, kde na něj všichni tři už čekají. Byla to past. Tito čtyři zločinci se ho chtějí zbavit, protože by po nich určitě časem šel, a to si nemohou dovolit. Potápka ale neztratí vedení nad situací. Postupně všechny přesvědčí, že je chce Lajos převézt. Prý se s Potápkou už dřív domluvil, že je všechny zabije. Lajos se pochopitelně brání, že to není pravda, ale Potápka svým psychologickým přístupem způsobí, že se začnou všichni podezřívat, a nakonec se všichni čtyři postupně mezi sebou potřílí. Tím se Potápka zbaví všech čtyř zločinců, aniž by se do něčeho zapletl.

Dlouhá noc
Postavy: Freddie, Joe, Fannie Florianna, Rudy Verdugos, Pietro Massinello, Sam, Pesquarr

Všechno to začalo v jediný večer v říjnu v Mexiku. V jednom činžáku ve sklepě došlo k požáru, a uhořel tam jeden člověk - Pesquarr. Vypravěč Freddie se šel do sklepa podívat a zjistil, že to nebyla nehoda ale vražda. Pesquarr měl ohořelou hlavu a Freddie našel v kotli, který podle policie vybuchl, ohořelé vlasy. Někdo do něj musel strčit Pesquarra po hlavě a potom založit požár. Freddie se šel podívat do Pesquarrova pokoje, když v tom ho překvapil někdo neznámý, kdo se tam také chystal - musel to být onen vrah.
Tohle všechno řekl v rozčilení u večeře celé své rodině. Později večer našel u schodů do sklepa ležet další mrtvolu - svého bratra Joea. Uvědomil si, že kdyby nikomu nic neříkal, nic dalšího by se nestalo. Najednou uslyšel někde nahoře v domě, jak někdo volá na policii a hlásí, že došlo k dalšímu zabití a to pravděpodobně demonstranty, kteří tam už dlouhou dobu řádili. Musel to být onen vrah.
Freddie utíkal k telefonu, ale našel už jen svěšené sluchátko. Na sluchátku byly něčí prskance - v tom si uvědomil, kdo je tím vrahem. Byl to věčný opilec Sam. Nikdo by ho nepodezříval, byl takový hubený, nenápadný, ale jen on jediný ze všech pil rum. A ty prskance byly cítit za rumem. Šel za ním do baru, aby ho usvědčil. Sam se nejprve vykrucoval, ale když viděl, že je obviněn, rychle vytáhl pistoli. Freddie byl však rychlejší a zabodl Samovi do hrudníku nůž. Sam padal na zem a zapnul svým tělem jukebox. Ta písnička, která tehdy začala hrát, stále zní Freddiemu v uších a nemůže se jí zbavit. I když by to tak rád udělal.

Karneval mrtvol
Postavy: siamská dvojčata Roger a Raoul, Deirdre, Lal, Otec Dan. Kyklop, Tetovaný, ...

Příběh se odehrává v cirkuse, kde vystupují různě postižení lidé - zrůdy. Mezi nimi i siamská dvojčata. I když se někdy nepohodla, měla se ráda - jenže najednou byl Roger zavražděn, někdo ho pobodal. Když umíral, Raoul rychle prosil doktora, aby ho odoperoval, aby to aspoň on přežil. Tak Roger zemřel a Raoul byl konečně samostatnou bytostí. Po několika měsících se vrátil do cirkusu. Tam měl svoji lásku - Deirdru. Přivítal ho i Otec Dan. Ale ostatní zrůdy ho nechtěly mezi sebe. On je všechny převyšoval. Jako dvojčata měli daleko větší slávu, a ostatní na ně žárlili. Ale teď je Raoul sám, i když za svými zády stále Rogera cítí.
Věděl, že to byla vražda, a proto se rozhodl, že vraha odhalí. Ale zrůdy tlačily na Otce Dana, nechtěly Raoula mezi sebou. Nakonec se Otec Dan rozhodl, že požádá Raoula, aby odešel. Prý by sám mohl být podezřelý z vraždy svého bratra. Teď se mu žije lépe, samotnému. Došlo ale k další vraždě, Lala podupali sloni. V tu chvíli Raoul viděl, že když někdo zabil Rogera, bude chtít zabít i jeho. Musel si pospíšit, aby odhalil vraha.
Šel na procházku s Deirdou, povídali si, líbali se. A v tom si to uvědomil. Vzpomněl si, jak se už dřív takhle líbali, ale Roger k tomu měl připomínky, rušil jim atmosféru. V tom se ho Deirda zeptala, jestli je nemohou oddělit. Roger řekl, že nemohou, protože to by udělali v případě souhlasu obou a on nesouhlasí. To ona ho zabila, aby měla Raoula pro sebe.

Pekelná půlhodina
Postavy: slepý pan Caldwell, Chris Priory (poručík), bytná, Douglas, John Melton

Došlo k vraždě. Byl zavražděn slepý muž žijící ve druhém patře nájemního domu. Bytná všechno slyšela, přišel tam jeden člověk, který ji ale vůbec neregistroval a šel přímo k němu do bytu. Pak tam půl hodiny postupně chodili, pak běhali a dupali a po půl hodině ten druhý odešel. A ten slepý je mrtvý. Vyšetřovateli jsou Chris a Douglas. Tedy k vraždě došlo za půl hodiny. Nic nebylo ukradeno, tedy šlo o záměr ho zabít. Ale proč to trvalo půl hodiny. Priory na to přišel záhy. Před dvěma měsíci došlo k přepadení, ale poškozený John Melton nechtěl popsat toho, kdo ho napadl. Priory ho vyhledal. Meltona opravdu napadl nyní slepý Caldwell. Vlastně to všechno bylo kvůli dívce Doris, kterou oba milovali. Caldwell si ji měl vzít, ale znovu se u něj objevila nemoc očí, a postupně začal slepnout. Doris řekla, že si slepce nevezme, a zasnoubila se s Meltonem. Melton šel ke Caldwellovi a řekl mu důvod, proč se s ním Doris rozešla. To ale neměl dělat. Caldwell si ho našel, a když ještě trochu viděl, ublížil mu tak, že Melton také přišel o zrak. A Doris nechala i jeho.
Melton se tedy přišel Caldwellovi pomstít. Proto ta vražda trvala tak dlouho, protože oba byli slepí, a nemohli se navzájem najít.

Dlouhá cesta domů
Postavy: Charles Guidney, Lydia, strážník Kelly, Travis

Charlie má nemocné srdce. Doktor mu poradil, aby si vzal dovolenou a někam odcestoval. To ale půjde těžko. S manželkou Lydií si přestali rozumět, těžko jí vysvětlí, že je opravdu nemocný. Když přišel domů, právě od ní odcházel Travis, mladík, který jim prý přišel spravit rádio. Charles dobře věděl, co tam dělal. Možná mu i bylo líto, kam to všechno došlo.
V tu chvíli ho napadla zvláštní myšlenka. Řekl Lydii, že zabil člověka, popsal celou vraždu, to, co při tom cítil. A že musí ihned odjet z města. Dokonale se do své lži vžil. Lydie se ale zachovala nad jeho očekávání. Najednou dostala strach o svého muže, o to, co s ním bude, byla ochotna okamžitě odcestovat. Poslal ji pro lístky do San Diega. Trochu se zdržela, ale hned se omlouvala. Když vycházely z domu, šel okolo strážník Kelly. Náhle Lydia propadla panice, a začala svého muže omlouvat, že on to nechtěl udělat, aby ho nezatýkal. Kelly se zachmuřil. Cože? Vy jste někoho zabil? Charlie poslal Lydii dovnitř a soukromně si s Kellym promluvil. Vysvětlil mu, že si to všechno vymyslel, aby věděl, jak Lydie zareaguje. Zatím ho velmi překvapuje, a kdyby to Kelly prozradil, nikdy by už své manželství nezachránil. Kelly mu slíbil, že si to ponechá pro sebe. Ale pro jistotu zavolá na stanici. Tam mu ale řekli, že asi před půl hodinou došlo k vraždě nějakého starého opilce, osm bloků odtud. Kelly musel Charlieho zatknout. V té chvíli to Charlie nemohl dopustit, kopl Kellyho do lýtka a nechal ho tam ležet. Sám začal obcházet obchody se zbraněmi, aby zjistil, kde byla vražedná pistole koupena.
U jednoho obchodníka to zjistil. Stejná zbraň, jakou byl onen muž zavražděn, zmizela. Prodavač si toho ani nevšiml. Popsal mu toho, kdo se na ni ptal a potom ji musel ukrást, když šel do skladu. Vtom si Charlie všechno uvědomil.
Vrátil se ke Kellymu a poprosil ho, aby se před zatknutím mohl ještě rozloučit s manželkou. Na ni vytáhl zbraň, kterou si mezitím zakoupil a mířil na ni, až se přiznala. Už v první chvíli prokoukla, že lže, že si všechno vymyslel. Hrála starostlivou manželku, ale když šla koupit lístky, zašla do obchodu, ukradla zbraň a zastřelila náhodného opilce. Potom dělala, že propadla hysterii, aby Kellyho upozornila, že Charlie někoho zabil. Nalíčila to na něj. Vůbec v ní nebyla ta láska, ve kterou Charlie na chvíli uvěřil. Kelly to všechno slyšel, když stál za dveřmi bytu a poté vešel dovnitř, aby vykonal spravedlnost.

Rakev
Postavy: Richard a Charlie Bralingovi, zahradník

Charlie cítil, že brzy zemře. Věděl, že jeho bratr bude vlastně rád. Nikdy se neměli v lásce. Richard si připadal nesvobodný, vinil svého bratra z neúspěchů. Charlie se věnoval vynalézání neobvyklých věcí.
Dva týdny před svou předpovězenou smrtí se rozhodl, že sestrojí zvláštní rakev. Když ji dokončil, zemřel.
Richard ho nechal pohřbít obyčejně, nedbal na bratrovo přání. A poté se šel se zvědavostí podívat na poslední Charlieho vynález. Na rakvi bylo napsáno BRALINGOVA ÚSPORNÁ TRUHLA. Prý má jednoduché ovládání a může se používat opakovaně. Návod zněl vložit tělo do rakve a hudba spustí. Richardovi vrtalo v hlavě, co to asi může být. Nejprve šel za zahradníkem a požádal ho, aby se za patnáct minut přišel na něj podívat. Potom se vrátil do domu a lehl si do rakve. Náhle se víko zavřelo. Cítil se stísněný, ale potom si všiml otvorů pro kyslík, tak se uklidnil. Začala hrát hudba. Po chvíli se ozval hlas, který říkal, že se všichni přítomní loučí se zesnulým Richardem Bralingem. Počkat, s Richardem? Asi se Charlie popletl. Ale hlas použil stejné jméno ještě jednou. Náhle mu něco sevřelo zápěstí a něco mu do něj vstříklo. Z druhého zápěstí mu něco začalo brát krev. Richard pochopil, že umírá. Rakev se dokonce sama zahrabala do země. Charlie to vymyslel dokonale. Znal jeho zvědavost a opovržení vůči Charlieho práci. Richard volal na zahradníka, ale ten ho nemohl slyšet.

"Nejsem tak hloupý"
Postavy: Peter, šerif, Jamie Macthugh, mrtvola pana Simmonse, pan Dufty, pan Crockwell, pan Willis

Peter byl chytrý muž, ale všichni si z něj utahovali, nebrali ho vážně. Až došlo k osudné vraždě pana Simmonse. Zavolal šerifa, a všichni se sešli u mrtvoly. Šerif ho nechtěl pustit dovnitř, aby se jim nepletl do vyšetřování. Ale ostatní přihlížející se na Petera vsadili, že on najde vraha dřív než šerif. Peter si klekl k mrtvole a dedukoval. Zjistil, že vrahem nemohla být žena a navíc někdo, koho Simmons znal, protože nedošlo k násilnému vniknutí. Nakonec se podíval na vedle něj stojícího Jamieho a kladl mu velmi podezřívavé otázky. Jamie přece říkal, že zabije Simmonse, že by měl být už dávno mrtvý. Jamie zpanikařil, začal zapírat. Najednou všem přišlo jasné, že vrahem byl Jamie. Jamie začal utíkat pryč. Dokonce i šerif volal na Petera, ať ho chytí. Rozběhl se za ním, a když ho chytal, Jamie si zlomil vaz.
Od té doby, co vyřešil tento případ, se stal váženým šerifem, nikdo jím už neopovrhoval, když někudy procházel, všichni si na něj ukazovali prstem - to je ten, kdo vyřešil záhadnou vraždu.
A povídka končí těmito slovy:

A jestli slíbíte, na mou duši, že to nikomu neřeknete, prozradím vám jedno tajemství.
Pana Simmonse jsem zabil já sám.
Chápete proč, ne? Jak jsem řekl na začátku - nejsem tak hloupý.

Dáma z kufru
Postavy: Johnny Menlo, strýček Flinny, bratranec William, maminka, tatínek, babička, Ellie

Johnny je synem velice vážené a mediálně známé rodiny. Jednou když se u nich koná večírek, jde na půdu a v kufru najde mrtvolu krásné ženy. Vedle leží útržek z dopisu. Měla to být jeho soukromá učitelka. Ale někdo ji zabil.
Johnny seběhl dolů a přes celý sál křičel, že našel mrtvolu. Rodiče ani nikdo jiný mu však nevěřili. Poslali ho nazpět a nevšímali si toho. Tak to chodilo pořád, nikdo ho nebral vážně a nebyl ani jako ostatní děti. Byl sám, tak jako Dáma z kufru. Během večera slyšel po chodbě kroky a šramot. Když se všechno uklidnilo, rozhodl se, že všem dokáže, že nelhal. Vynesl kufr z půdy až na schodiště, odkud se dolů skutálelo ono tělo. Ale nebyla to jeho učitelka, ale obyčejná figurína, které vyráběl bratranec William. Všichni se mu vysmáli. Večer k němu přišel strýček Flinny, aby mu vyprávěl pohádku. Každý večer vyprávěl to samé - o krásné ženě, kterou odvedla temná síla, a její manžel ji zachránil. Našel temnou sílu a zabil ji, ale tehdy zjistil, že temná síla je vlastně i ta jeho žena a i on sám.
Johnny si byl jistý tím, co viděl a nemohl zapomenout. Dokonce oslovil strážníka, ale ani on ho nebral vážně. Po několika dnech v noci vylezl z ložnice a chtěl to krásné tělo pohledat. Vyšel až ven k bazénu, kde ji uviděl. Vypadala stejně jako když ležela zkroucená v kufru. Ale cože? Ona je živá. Rozběhl se k ní, ale náhle ho někdo zezadu uchopil. A Ellie klesla k zemi - byla to figurína.
Ten, kdo Johnnyho napadl, byl strýček. Vyčítal mu, že se do něčeho pletl, že narušil pokoj celé rodiny. Po chvíli oba spadli do bazénu. Ale strýček se už nevynořil. Potom přiběhli rodiče. Když Johnnyho uložili do postele, vysvětlili mu, co se vlastně stalo. Ellie byla Flinnyho dcera. On ji však nenáviděl, protože když se narodila, jeho manželka při porodu zemřela. Nechal Ellie vychovávat v nějaké škole pro dívky. Před pár dny se ale dozvěděla, kde celá rodina bydlí a rozhodla se ji navštívit. Nabídli jí, že tam může být jako Johnnyho učitelka. Ale když byl večírek, vyšla po schodech nahoru a Flinny ji poznal. A potom zabil. Nedokázal jí odpustit, že mu vzala milovanou manželku.

Včera jsem žila!
Postavy: Cleve Morris, Jamie Winters, Robert Denim, Geogre Kroll, Tally Durhamová, detektivové Foley a Sadlowe, R. J.Guilding

Stalo se to před třemi lety. Strážník Morris hlídal herecké studio patřící Hollywoodu. Nejznámější herečkou byla Diana Coyleová. Všichni ji milovali, ženy nenáviděly nebo jí záviděly. Ale Cleve Morris ji miloval asi nejvíc ze všech. Jen jí to nikdy neřekl, ani nemohl. Vždy ji jen pozdravil, když šla dovnitř a večer jí popřál dobrou noc.
Ten večer pršelo a všichni šli do studia zkoušet. Náhle se ozval křik. Cleve přiběhl ke katastrofě. Diana byla mrtvá. Ležela tam na zemi, mezi ostatními herci, režisérem a kameramanem. Přímo při natáčení padla na zem a už nevstala. Cleve konstatoval jasně - byla otrávena. Došlo totiž k výpadku elektřiny asi na jeden a půl minuty. Během té doby mohl kdokoli nasypat dávku nikotinu do nápoje, který vypila. Ale proč? Na místo byli přivoláni dva detektivové Foley a Sadlowe. Po několika týdnech byl případ uzavřen jako sebevražda.
Ale Cleve tomu nevěřil. Zavolal ho k sobě kameraman Jamie Winters s tím, že má všechen film z onoho natáčení, všechno, co se potom nepoužilo. Cleve pozoroval, co se mezi jednotlivými herci událo a vyplynulo mu z toho, že tím vrahem mohl být jedině Robert Denim, bývalý Dianin milenec. Na záběrech se spolu několikrát chytli. Proto na něj podal trestní oznámení, aby ho zatkli.
Potom byl ale zavražděn i Juke Davis, který film vyvolával. Když umíral, ještě volal Clevovi, nejspíš zjistil, kdo tím vrahem ve skutečnosti je. Ale zemřel dřív, než Cleve přijel.
Po těch třech letech šel Cleve do studia a Jamie mu pustil některý z Dianiných filmů. Zdálo se, že je páska pokažená, ale potom si Cleve všiml, že je na filmu vyškrábáno jméno Winters. Teď mu všechno došlo. Jukea zabil Winters, protože zjistil, že Dianu otrávil také on. Její smrt je natočená. Ve chvíli, kdy se Diana chytila za hrdlo, neboť cítila jed, se otočila k divákovi. Vlastně k Wintersovi, který jako kameraman stál za kamerou. Winters totiž Dianu miloval, ale ona jeho ne. Proto ji schválně snímal špatně. Potom ve filmu vypadala tak mladě, jak ve skutečnosti byla. Režisér si stěžoval, že dlouho ponocuje a tím si ničí pleť, ale ve skutečnosti to byla chyba Winterse. Diana na to přišla a pohrozila mu, že to prozradí. Proto ji zabil.

Mrtví nevstávají
Postavy: Hank, Hamphill, Sherry, Willy, Mark, Finlay

Hamphill spolu se svými chlapci unesl Sherry. Unesl ji, aby ji dostal od Finlayho. Ale především proto, že ji miloval. Ale Sherry to nepochopila. Křičela, chtěla pryč a dokonce se pokusila vyskočit z auta. Potom náhle její jekot ustal. Konec. Byla mrtvá.
Hamphill byl zničený. Dojeli na místo, kde chtěl s Sherry strávit týden dovolené. Tak se rozhodl, že ten týden tam stráví. To ale nebylo po vůli Markovi. Myslel si, že za ni dostanou od jejího otce výkupné. Kdyby věděl, že žádné prachy nebudou, nešel by do toho.
Proto zavolal Finlayho i s jeho chlápky, aby se Hamphilla zbavil. Nevyšlo to ale podle plánu. Hamphill, Hank a Willy je přemohli. Tak vymyslel něco jiného. Přes noc odnesl tělo Sherry a namluvil Willymu, že je to Finlay a spolu ho odnesli na pramici a Willy ho shodil do moře. Potom přišel Hank i Hamphill. Když se dozvěděl, co mu Mark udělal s jeho milovanou Sherry, poručil Willymu, aby s ním šel do moře a vrátil se sám.

Cukrová lebka
Postavy: Tomás, Roby Cibber, Celia Diazová

Roby je Američan, který přišel do Mexika, aby tam získal inspiraci pro svou novou knihu. Zároveň však chtěl najít svého přítele Douglase, který tam jel také a před rokem záhadně zmizel. Douglas mu v dopisech psal o ženě jménem Celia, se kterou se nyní spřátelil i Roby.
Je podzim a v Mexiku se slaví Den smrti. Roby se smrti bojí, o to víc, když mu ji ze všech koutů něco připomíná.
Na náměstí se často pohybuje stařec Tomás, bývalý toreador. On i Celia ho vždy pozdraví, ale dál se s ním nebaví.
Roby najde jednou ráno na svém nočním stolku v hotelu cukrovou lebku se svým jménem a potom i malý pohřeb se svou fotkou. A tělo Douglase najde v katakombách. Pomalu začíná podezřívat Celii. Při zápase s býkem ho totiž někdo postřelil. Ještě ten večer za ním přijde Tomás, aby ho upozornil, že viděl Celii, jak mu do pokoje přináší pohřeb. A ví o ženě, u které si nechala vyrobit i cukrovou lebku. Spolu jdou až do arény, kde má ona žena bydlet. Tam na zemi leží toreadorská výstroj. Tomás se do ní postupně oblékne a začne Robyho dráždit k útoku jako býka. Přizná se mu k tomu, že Douglase zabil on a že zabije také jeho, protože se přátelí s Celií, kterou přece miluje on, jenomže jeho si nikdy nevšimne, je jen toreadorem ve výslužbě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bohacikova, 01.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ray Bradbury - Vzpomínky na vražduMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)