ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

­­­­

Kočičí pyžamo

Sbírka mistra povídkové tvorby přináší téměř dva tucty většinou dosud nepublikovaných povídek, z nichž dvě jsou zcela nové a ostatní představují průřez Bradburyho tvorbou za období téměř šedesáti let. Rozmanitost jejich témat ukazuje, jak se vyvíjel autorův vkus či zájem, přičemž ovšem zpracování zůstává stejně mistrné. A tak se ve sbírce setkáme s tématy morálními (Chrysalis), fantastickými vyprávěními například o mimozemských pavoucích toužících po životě na Zemi, či o dvanácti senátorech, kteří prohráli s indiánským náčelníkem svou vlast v kartách. Mnoho z nich také vypráví o osobních paradoxech hrdinů, a tak sbírka vytváří směsici zadumaných, náladových i provokujících příběhů, které jistě nezklamou autorovy příznivce.

Tato Bradburyho sbírka představuje průřez jeho tvorbou. Spoustu jich vypráví o lásce, štěstí, náhodách, paradoxech, nesmyslech...

Povídka Kočičí pyžamo nás zavede doprostřed jedné silnice, na níž sedí malé opuštěné kotě. Na obou stranách naráz zastaví dvě auta. Z jednoho vystoupí mladá žena, z druhého muž. Oba mají vřelý vztah ke kočkám, osamělého koťátka se jim zželelo a chtějí si ho odvézt domů. Nyní nastane spor, kdo ho viděl první a komu tedy náleží. Aby se nedohadovali uprostřed komunikace, přesunou se na okraj, poté do restaurace a nakonec, když se nemohou dohodnout, si pronajmou hotelový pokoj, aby v diskusi pokračovali i přes noc. Malé stvoření položí na polštář přesně doprostřed postele, aby si samo vybralo, koho chce za majitele. Ono však spokojeně usne. Oba používají k přesvědčení druhého nejrůznější argumenty týkající se koček. Nakonec zvítězí žena, která prozradí, že své poslední kočce ušila pyžamo. Muž usoudí, že kotě patří jí.

Příběh nebyl jen o kočce, ale i o vztahu mezi mužem a ženou. Následující ukázka hovoří za vše:

Vyšlo slunce. On ležel na své straně postele a usmíval se. Ona ležela na své straně postele a usmívala se. Kotě leželo na polštáři mezi nimi. Pozorovala, jak oknem proudí dovnitř sluneční paprsky, a za chvilku řekla: "Přestěhovalo se v noci to kotě na něčí stranu, aby naznačilo, komu z nás chce patřit?" "Ne," odpověděl s úsměvem. "Kočka se nestěhovala. Zato ty ano."
(strana 131)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sněhurka, 25.01.2010

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ray Bradbury - Kočičí pyžamoMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­