ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

­­­­

451 stupňů Fahrenheita (3)

  • nebo též 451° Fahrenheita
  • román

Pohled na konzumní společnost budoucnosti, v níž panují přísná pravidla. Každý člověk, jenž projeví odklon od skupinového myšlení a tato pravidla poruší, je odmítnut. V tomto zřízení je zakázáno čtení literatury a požárníci, kteří kdysi hasili ohně, spalují knihy (451 stupňů Fahrenheita = teplota, při které začíná hořet knižní papír).
Montag patří mezi řadové hasiče a vzorně si plní své povinnosti. Jednoho dne se rozhodne ze zvědavosti schovat a přečíst si knihu, jíž měl spálit. Když ho udá vlastní manželka, jeho role se obrací a stává se štvancem...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

In Marťanská kronika. Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1978 (1. vydání tamtéž). Z anglických originálů přeložila a doslov napsala Jarmila Emmerová. Celkový počet stran: 363.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Raymond Douglas Bradbury se narodil dne 22. srpna roku 1920 ve Waukeganu státě Illinois a zemřel 5. června roku 2012 v Los Angeles ve státě Kalifornia.

Byl to světově uznávaný americký spisovatel sci-fi románů a povídek, dále pak básník, esejista či autor scénářů a divadelních her, z nichž některé se hrají i dodnes.

Jeho neznámějším dílem je 451 stupňů Fahrenheita. Mezi jeho další knihy patří například Marťanská kronika, jež byla dokonce i zfilmována.

PROSTŘEDÍ:

Budoucnost, v níž je téměř vše automatizované a není v ní místo pro knihy, které jsou přísně zakázané.

NÁMĚT:

Příběh jednoho požárníka, jenž nejprve pálí knihy stejně jako jeho kolegové, ale pak procitne a začne je sám číst a uznávat.

DĚJ:

Příběh se odehrává v paralelní budoucnosti, kde je vše téměř plně automatizováno. Všechno je plně v pohybu a hlavní zábavou jsou telestěny. Knihy jsou zakázané, neboť ukazují to, co není skutečné. Proto jsou považovány za něco hrůzného až odporného.

Požárníci mají za úkol tyto knihy vyhledávat a pálit, neboť se již vyrábí ohnivzdorné domy. Činí tak při teplotě "451 stupňů Fahrenheita, jelikož pouze tehdy se papír vznítí a hoří."

Požárník Guy Montag, hlavní postava knihy, je svou prací přímo posedlý a díky tomu je i navržen na povýšení. Jeho sousedka, učitelka Clarissa McClellanová, je však proti tomu, a proto jej donutí o tom přemýšlet.

Poté, co je nucen upálit jednu ženu s její rozsáhlou sbírkou, usoudí, že si některou knížku musí přečíst. Proto to při jednom výjezdu požárníků Montagovi nedá a tajně vezme z jednoho domu několik kusů knih a v práci nahlásí, že ochořel, aby si je mohl pročíst.

Jeho nadřízenému to přijde podezřelé, a proto zajde k Montagovi a promluví si s ním. Zmíní se, že pokud požárník vezme knihu a spálí ji do dne, nebude na něj uvalen žádný postih.

Montag sice spálí jednu knihu naoko, protože mu to poradí profesor Faber, jenž mu vyprávěl o knihách a jejich autorech, jenže kapitán se k jeho smůle dozví, že doma ukrývá ještě několik dalších kousků, a proto se při další akci zastaví u jeho domu, protože jej udala jeho manželka Mildred, neboť jí a jejím kamarádkám četl knihu. Montag je pak donucen vykonat svou náplň práce, nyní však přímo u sebe doma.

Navíc jakmile kapitán zjistí, že je v kontaktu s Faberem, je Montag donucen jej zavraždit a uprchnout. Krátce potom je stíhán mechanickými ohaři, aby jej vystopovali. Guy se však důmyslně převléká do šatů Fabera, na něž ještě vylije alkohol, aby tak přebil svůj vlastní pach. Podaří se mu nakonec utéci korytem řeky.

Celé pátrání je vysíláno živě na telestěny, a proto policie nesmí neuspět. Zabijí i nevinného člověka, aby zmátli veřejnost.

Montag se mezitím dostane ke skupince bývalých profesorů vysokých škol, jež se ukrývají v lese. Ti žijí kočovným životem a knihy si pamatují slovo od slova ve svých hlavách. Guy se k nim rozhodne připojit a sdílet tak s nimi svůj život.

HLAVNÍ POSTAVY:

Guy Montag - odvážný, přemýšlivý, horlivý; zpočátku požárník, ke konci jen obyčejný milovník knížek bez práce
Clarissa McClellanová - mladá dívka, která byla kdysi učitelkou; odvážná, zvídavá, chytrá
profesor Faber - starší muž, který zná mnoho knížek a taktéž jich spoustu ukrývá; polekaný, chytrý, rozumný, učený

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Člověk by neměl žít stádovitě, ale rozvíjet se a odlišovat se tak od ostatních.

MOTIVY:

Reklama, propaganda, utvrzenost, chápání, porozumění, stádovost, strach.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Text je psán spisovným jazykem. Objevuje se v něm občas alegorie, kritika.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi velice líbila, neboť dobře popisuje podmínky dobře řízené diktatury, kterou si většina občanů ani neuvědomuje. Skrze šikovnou propagandu a blamáž dokáží její představitelé především díky nevědomosti - která je mimochodem hlavní dominantou režimu v této knize - obrátit lid na svoji stranu, jako tupá poslušná stáda zvířátek. Líbí se mi obzvlášť to, že autor navádí nás čtenáře, abychom více četli a zamýšleli se nad sděleními, jež se nám dostávají do našich rukou, a utvořili si tak vlastní objektivní názor namísto toho, abychom se spoléhali na někoho jiného, kdo nám do hlavy vtluče vlastní ideu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 06.10.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ray Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­