ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

   
­­­­

Raymond Douglas Bradbury se narodil 22. srpna 1920 ve Waukeganu v americkém státě Illinois. Byl to americký autor básní, povídek, esejí, románů, ale i tvůrce mnoha scénářů a divadelních her. Proslavil se však především svými sci-fi a hororovými povídkami a romány (nejznámějším se stal román 451 stupňů Fahrenheita).

Jeho dětství v rodném Wakeganu se promítlo do mnoha jeho děl. V roce 1934 se však jeho rodina přestěhovala do Los Angeles. Tam vystudoval Los Angeles High School, kde navštěvoval kurzy psaní. Místo vysoké školy však začal prodávat noviny, protože když dokončil střední školu, neměla jeho rodina peníze, a proto na univerzitu ani nemohl. Místo toho velmi často navštěvoval knihovnu Powell Library. Právě v této knihovně napsal svůj nejznámější román 451 stupňů Fahrenheita (1953, Fahrenheit 451).

Poté začal vydávat další a další knihy, publikoval sci-fi povídky v časopisech. Sám se neoznačoval jako autor sci-fi, nýbrž fantasy - říkával, že sci-fi je založeno na realitě, ale fantasy je zobrazení neskutečného. Kromě tohoto druhu literatury ovšem publikoval například i detektivní příběhy. Jeho úspěšnou kariéru opravdu nastartovalo až vydání sbírky Marťanská kronika (1950, The Martian Chronicles).
Následovalo vydání románu 451 stupňů Fahrenheita, které je považováno za jeho vrcholné dílo.

Ray Bradbury napsal dohromady okolo 600 povídek a přes 30 knih.
Zemřel 5. června 2012 ve věku 91 let v Los Angeles.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 20.03.2013

­­­­

Diskuse k životopisu
Ray BradburyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)