ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

­­­­

Finnegan (Rychlejší než oko)

Ztratily se a byly pohřešovány tři děti. Jejich těla se našla v Chathamském lese, postrádajíce na sobě jakékoli známky násilí, ovšem postrádajíce také veškerou životní mízu. Jejich kůže měla barvu vybledlých hroznů vysušených sluncem a dlouhým obdobím sucha.
Zchřadlé ostatky těchto neviňátek daly vznik zvěstem o upírech a jiných netvorech s podobnými sklony.
(strana 67)

***

Krátkým švihem klepl holí o zem. Něco se stalo. Hleděl jsem do země.
"Udělejte to znovu," zašeptal jsem.
"Vy jste to viděl?"
"Měl jsem pocit, že vidím, jak se otevřela a zavřela malá padací dvířka. Dovolíte?"
Podal mi svoji hůl. Klepl jsem s ní o zem.
Stalo se to znovu.
"Pavouk!" vykřikl jsem. "Zmizel! Ta rychlost, proboha!"
"Finnegan," zamumlal sir Robert.
"Co prosím?"
"Znáte tu starou říkanku: jednou ven, jednou tam, Finnegan. Tady."
Sir Robert zaryl do země kapesní nůž. Nadzvedl kus hlíny a očistil okraje, aby mi ukázal utkaný tunýlek. Pavouk vyděšeně odskočil od svých tajných dvířek.
Sir Robert mi podal hlínu i s tunelem.
"Jako šedý samet. Sáhněte si. Výtečný stavitel, ten malý čipera. Malá maskovaná skrýš, on uvnitř a ve střehu. Zaslechne i muší kroky. Vyrazí ven, popadne kořist, vklouzne zpátky, zabouchne poklop!"

(strana 70)

***

Drahý Douglasi!
Jsem už starý a viděl jsem toho už mnoho, ale blázen nejsem. Finnegan existuje. Můj lékárník mi opatřil spolehlivá jed, který přimíchám do mé brandy, až se vydáme na cestu. Nenechám ani kapku. Finnegan nebude mít tušení, jak jedovaté jsem sousto, a jeho přivítání bude rychlé. V jednu chvíli mě budete vidět, a vzápětí zmizím. Stanu se tak nástrojem jeho konce, několik minut po mé vlastní smrti. Nemyslím, že někde po Zemi běhá podobně děsivý netvor, jako je on. Až zemře, bude po všem.

(strana 77)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sněhurka, 25.09.2008

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Ray Bradbury - Finnegan (Rychlejší než oko)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)