ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

­­­­

451 stupňů Fahrenheita

Klasický sci-fi román amerického autora, který v něm nastavuje zrcadlo přetechnizované civilizaci moderního světa, patří k nejlepším dílům tohoto žánru.
Guy Montag žije obklopen civilizací tryskových aut, raketových letadel, mechanické hudby, ale také policejních helikoptér a mechanických "ohařů", kteří svým chemickým čichem neomylně sledují stopu zločince, to jest každého, kdo překročí základní zákon - tedy ještě čte knihy a nemyslí tak, jak je předepsáno. Tohoto "zločinu" se právě Montag dopustí. A o hrůzné štvanici, kterou na něho uspořádá policie v přímé televizní reportáži a o zániku onoho odlidštěného světa vypráví toto nejslavnější dílo klasika sci-fi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2009. Z anglického originálu Fahrenheit 451 přeložili Jarmila Emmerová a Josef Škvorecký. Počet stran: 148. ISBN: 978-80-7384-278-9.

HLAVNÍ POSTAVY:

Guy Montag - touží po poznání; statečný, horlivý, netrpělivý
Mildred Montagová - uvězněna poměry a názory doby, nezajímá se o mezilidské vztahy
Clarissa McClellanová - mladá dívka, která ví, jak mysleli lidé v minulosti (přemýšleli, stýkali se s ostatními, diskutovali, vyměňovali si názory, polemizovali nad životem a bytím)
velitel Beatty - oddaný svému povolání; pomatený příkazy a poměry své doby
profesor Faber - starý, vystrašený, studovaný; chce něco změnit, ale neví jak

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Budoucnost. Člověk má pocit, že je román situován do USA, ale nikde to není řečeno.

ZNAKY:

  • román
  • obraz budoucnosti, velká technizace (př. lidé se baví s televizory)
  • vývoj postavy - ze zaslepeného požárníka, služebníka státu, se svou vlastní zvědavostí dostane na místo nepřátele společnosti
  • odcizení člověka k člověku v důsledku pokroku
  • změna hodnot společnosti - kdo je dnes člověk společenský, v románu je asociál

OBSAH:

Guy je požárník a pálí domy, v nichž lidé čtou knihy. Clarissa mu poví, že v minulosti požárníci domy hasili. Nedává mu to smysl. Nechápe, jak se někdo nechá kvůli knihám upálit. Chce poznat, co v těch knihách je tak důležitého. Poprosí o pomoc svou ženu Mildred, ale ta je zaslepena televizními stěnami, svými povrchními kamarádkami a na manželovi jí vůbec nezáleží, proto jej udá. Mezitím Clarissa zmizí. Nejspíše je i se svou rodinou zatčena, ovšem to se s jistotou nedozvíme.
Guy je nucen vypálit svůj dům a při zatýkání zabije velitele Beattyho, který se mu snažil vysvětlit podstatu jejich profese (že pálení knih je užitečné a správné ve prospěch společnosti).
Poté hledá úkryt. Jako člověk jdoucí pěšky je ve městě velmi nápadný, musí se dopravit přes celé město až k profesorovi Faberovi, jeho spiklenci. Profesor mu dá špinavé oblečení, aby mohl zmást elektronického ohaře, jenž jej sleduje (stopování se živě promítá do televize).
Guy se vydává k řece, ta jej odnese až na venkov. V lese potkává vysokoškolské profesory, kteří se knihy učí nazpaměť a přidává se k nim.
Po nějaké době vypukne válka a na město se v noci snesou bomby. Zbude z něj jen prach. Vzdělanci se vydávají městu na pomoc - svými vědomostmi získanými z knih...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Beina, 02.05.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ray Bradbury - 451 stupňů FahrenheitaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­