ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

   
­­­­

451 stupňů Fahrenheita (2)

Vědecko-fantastický román amerického spisovatele, který poukazuje na nebezpečí obludné automatizace života.
Ústředním motivem je nečekaná vzpoura jednoho příslušníka organizace likvidátorů knih, považovaných za nebezpečný prostředek povzbuzující samostatné myšlení a tím i nesouhlas se současným stavem společnosti. Hrdina, jehož úkolem je pálení posledních zbytků knih v této odlidštěné civilizaci, pochopí jejich sílu a proti zákonům společnosti se proviní tím, že čte, místo aby knihy ničil. Je pronásledován a po fantasmagorické honičce městem se mu podaří uniknout a připojit se k podobným štvancům, bloudícím krajem jako zapovězení nositelé kultury a lidskosti. Příběh končí úplnou zkázou města a perspektivou nového obrození lidstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2001 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Fahrenheit 451 přeložila Jarmila Emmerová. Počet stran: 159. ISBN: 80-7214-380-8.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Americký spisovatel Ray Bradbury se narodil v roce 1920. Psal hlavně povídky, ale tvořil i romány, novely, básně či divadelní hry. Svou první povídku publikoval již v osmnácti letech.

HLAVNÍ POSTAVY:

Guy Montag - požárník; začne číst knihy
kapitán Beatty - vůdce požárníků; nenávidí knihy a rád je pálí; nakonec umírá
Clarissa McClellanová - sedmnáctiletá dívka, která není jako ostatní (např. Mildred); učí Guye všímat si přírody, radovat se, myslet

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Mildred - Montagova žena; pohlcená moderní společností, nečte a na Guyovi jí vůbec nezáleží
Faber - jeden z mála lidí, kteří ještě vlastní knihy; snaží se Montagovi pomáhat

DĚJ:

Guy Montag je požárníkem. To však v této době neznamená hasit oheň, ale zakládat jej - spálit všechny knihy a zatknout každého, kdo nějakou vlastní. Především kapitán Beatty toto vykonává rád.
Mezitím v zemi zuří válka. Mildred, Montagova žena, si ho vůbec nevšímá, jen sleduje televizi a poslouchá hudbu.

Jednoho dne Guy potkává Clarissu, dívku, která se dívá ne svět jinak. Ráda chodí do přírody, přemýšlí a učí tomu i Guye. Brzy však zmizí. Montag ji hledá a zjišťuje, že zemřela. Pravděpodobně ne náhodou, ale protože se chovala "divně".

Jindy Guy potkává starce jménem Faber, jenž si čte knihu. Montag ho neudá, přestože by měl, ale spřátelí se s ním a začne sám shromažďovat knihy.

Kapitán Beatty odhalí Guyovo tajemství. Ten pak Beattyho zabije. Potom musí utíkat před mechanickým ohařem, monstrem, jež jde po jeho pachu a chce pomstít kapitánovu smrt.

Montag uteče a na cestě venkovem potká skupinu tuláků, kteří si pamatují knihy, nosí je v hlavě, kde jsou v bezpečí. Přidá se k nim s plánem obnovit knihy.
Mezitím je válka ukončena, na město shozena bomba. Stejně jako spousta dalších měst, i toto umírá. Guy a několik knih v jeho hlavě přežívá a čeká na chvíli, kdy je bude možné znovu sepsat a rozmnožit...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kiki979, 03.10.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Ray Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­