ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

   
­­­­

451 stupňů Fahrenheita (2)

Vědecko-fantastický román amerického spisovatele, který poukazuje na nebezpečí obludné automatizace života.
Ústředním motivem je nečekaná vzpoura jednoho příslušníka organizace likvidátorů knih, považovaných za nebezpečný prostředek povzbuzující samostatné myšlení a tím i nesouhlas se současným stavem společnosti. Hrdina, jehož úkolem je pálení posledních zbytků knih v této odlidštěné civilizaci, pochopí jejich sílu a proti zákonům společnosti se proviní tím, že čte, místo aby knihy ničil. Je pronásledován a po fantasmagorické honičce městem se mu podaří uniknout a připojit se k podobným štvancům, bloudícím krajem jako zapovězení nositelé kultury a lidskosti. Příběh končí úplnou zkázou města a perspektivou nového obrození lidstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Baronet v Praze roku 2001 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Fahrenheit 451 přeložila Jarmila Emmerová. Počet stran: 159. ISBN: 80-7214-380-8.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Americký spisovatel Ray Bradbury se narodil v roce 1920. Psal hlavně povídky, ale tvořil i romány, novely, básně či divadelní hry. Svou první povídku publikoval již v osmnácti letech.

HLAVNÍ POSTAVY:

Guy Montag - požárník; začne číst knihy
kapitán Beatty - vůdce požárníků; nenávidí knihy a rád je pálí; nakonec umírá
Clarissa McClellanová - sedmnáctiletá dívka, která není jako ostatní (např. Mildred); učí Guye všímat si přírody, radovat se, myslet

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Mildred - Montagova žena; pohlcená moderní společností, nečte a na Guyovi jí vůbec nezáleží
Faber - jeden z mála lidí, kteří ještě vlastní knihy; snaží se Montagovi pomáhat

DĚJ:

Guy Montag je požárníkem. To však v této době neznamená hasit oheň, ale zakládat jej - spálit všechny knihy a zatknout každého, kdo nějakou vlastní. Především kapitán Beatty toto vykonává rád.
Mezitím v zemi zuří válka. Mildred, Montagova žena, si ho vůbec nevšímá, jen sleduje televizi a poslouchá hudbu.

Jednoho dne Guy potkává Clarissu, dívku, která se dívá ne svět jinak. Ráda chodí do přírody, přemýšlí a učí tomu i Guye. Brzy však zmizí. Montag ji hledá a zjišťuje, že zemřela. Pravděpodobně ne náhodou, ale protože se chovala "divně".

Jindy Guy potkává starce jménem Faber, jenž si čte knihu. Montag ho neudá, přestože by měl, ale spřátelí se s ním a začne sám shromažďovat knihy.

Kapitán Beatty odhalí Guyovo tajemství. Ten pak Beattyho zabije. Potom musí utíkat před mechanickým ohařem, monstrem, jež jde po jeho pachu a chce pomstít kapitánovu smrt.

Montag uteče a na cestě venkovem potká skupinu tuláků, kteří si pamatují knihy, nosí je v hlavě, kde jsou v bezpečí. Přidá se k nim s plánem obnovit knihy.
Mezitím je válka ukončena, na město shozena bomba. Stejně jako spousta dalších měst, i toto umírá. Guy a několik knih v jeho hlavě přežívá a čeká na chvíli, kdy je bude možné znovu sepsat a rozmnožit...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: kiki979, 03.10.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
Ray Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)