ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Bradbury Ray (*22.08.1920 - †05.06.2012)

­­­­

451 stupňů Fahrenheita (4)

Dystopický sci-fi román amerického autora, jenž v něm nastavuje zrcadlo přetechnizované civilizaci moderního světa, patří ke klasickým dílům žánru.
Poukazuje na nebezpečí, kterým by mohla obludná automatizace života přivodit zánik všech kulturních hodnot a prostých lidských citů. V autorově pojetí lidská společnost této moderní civilizace podniká štvanice na poslední knihy, jež se uchovaly v tajných úkrytech a pronásleduje všechny podivíny, žijící ještě normálním citovým životem. Ústřední dějovou nití románu je vzpoura jednoho z členů organizace paličů knih. Ve fantasmagorické honičce městem se mu podaří uniknout do přírody a připojit se ke štvancům, kteří bloudí krajem jako apoštolové kultury. Příběh končí úplnou válečnou zkázou města a perspektivou nového obrození lidstva.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Plus v Praze roku 2015 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu Fahrenheit 451 přeložili Jarmila Emmerová a Josef Škvorecký. Počet stran: 179. ISBN: 978-80-259-0407-7.

POSTAVY:

Guy Montag - požárník; kapitán Beatty - vůdce požárníků; Mildred - Montagova žena

DĚJ:

Příběh se odehrává v budoucnosti. Guy Montag je požárník. V této době není ale úkolem požárníků hasit oheň, jak by si většina lidí myslela, ale dělají přesný opak - požáry zakládají. Přesněji tedy zapalují knihy. Ty jsou totiž v této době zakázané, ba i považované za něco odporného. To vše konají za teploty 451 stupňů Fahrenheita, protože to je teplota vznícení knižního papíru (odtud tedy pochází název knihy).

Montagovi práce jde, a tak je navržen na povýšení. Jeho sousedka, Clarissa McClellanová, ho ale chce učit dívat se na svět jinak. Montag si však nepřipouští to, že dříve hasiči oheň hasili a ne ho zakládali.

Zanedlouho Clarissa záhadně umírá a Montag se dozvídá o tom, že ji zabili, protože se chovala "divně". Poté co musel upálit ženu a její rozsáhlou sbírku knih, rozhodne se, že si někdy taky nějakou musí přečíst. Proto si při jednom výjezdu pár knih ukradne a nahlásí kapitánovi Beattymu, že je nemocný a musí zůstat doma. Není ale doopravdy nemocný, jen si chce přečíst knihy, které získal...

Kapitánovi to ale přišlo podezřelé, a tak si Montagem promluvil a řekl mu, že když knihy spálí do jednoho dne, tak nedostane žádný trest. On však spálí jen jednu knihu, což se však kapitán dozví, neboť ho udá manželka Mildred, která je pohlcena společností.

Nakonec je Montag nucen vykonat svou práci na vlastním baráku. Když se však kapitán Beatty dozví, že je v kontaktu s Faberem, znalcem knížek, Montag je nucen jej zabít a utéct. Stopují ho však mechaničtí ohaři, a tak si na sebe vezme šaty profesora Fabera, polije se alkoholem a uteče korytem řeky. Tím znemožnil policii práci natolik, že museli zabít nevinného člověka. Vše totiž živě vysílali

Guy Montag na útěku potká skupinku bývalých vysokoškolských profesorů, kteří si nazpaměť, slovo po slovu, pamatují několik knih. Jejich myšlenka uchovávat knihy v hlavě ho zaujme, a tak se k nim přidá.

Na město, kde strávil předchozí část svého života, je však nakonec shozena bomba a je celé srovnáno se zemí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: MiSme, 08.09.2017

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ray Bradbury - 451 stupňů Fahrenheita (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)