ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stroupežnický Ladislav (*06.01.1850 - †11.08.1892)

­­­­

Zvíkovský rarášek

  • veselohra o jednom jednání

Text komediální jednoaktovky, odehrávající se na hradě Zvíkov v osmdesátých letech šestnáctého století, je renesanční fraškou, ve které nechybí milostné touhy a nástrahy, žárlivost, dětská nevinnost i povedené taškařice.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Nakladatelské družstvo Máje v Praze roku 1925 (4. vydání). Počet stran: 53.

DĚJ:

Mikuláš Dačický z Heslova, jenž se zdržuje na hradě Zvíkov pana Švamberka, obdivuje jeho ženu, paní Elišku. Přestože je panem Švamberkem varován, nepolepší se a napíše dokonce báseň, opěvující jeho lásku k paní Elišce a chci ji jí věnovat. Hradní paní báseň přijme s úmyslem vyzradit vše manželovi a vytrestat tak dotěrného milence. Báseň jí však z tašky vezme rarášek Petr, jejich nezbedný synek, který ji odevzdá otci a nevědomky tím uvede matku v podezření z nevěry...

Paní Eliška najde pak zase v mužově komnatě dámský límec, jenž tam Petřík pohodil.

Náhoda tomu chce, že na hradě právě mešká i sličná dívka, jež při příchodu límec měla, ale pak ho uschovala v obavě před trestem za fintivost.

Paní Eliška podezřívá nyní rovněž pana Švamberka z porušení manželského slibu. Nakonec se vše vysvětlí, když se ukáže, že osudný límec je majetkem kuchařky Salomeny, která jej hořekujíc hledá po celém hradě.

A Mikuláš Dačický zbaběle prchá, aby unikl trestu, když se dozví, že báseň se dostala do rukou hradního pána...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 09.10.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Stroupežnický - Zvíkovský rarášekMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­