ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stroupežnický Ladislav (*06.01.1850 - †11.08.1892)

­­­­

Naši furianti (5)

  • obraz ze života o 4 jednáních
  • drama skvěle vystihuje ráz tehdejší doby

Naši furianti jsou vůbec první českou realistickou hrou, která měla premiéru 3. května 1887 v Národním divadle. Realismus jako takový byl Stroupežnickým prosazován nejen ve hrách, ale hlavně v dramaturgii.
Děj hry je situován do jihočeské vesnice Honice v píseckém okrese a odehrává se na konci léta roku 1869. Ve vesnici se uvolnilo místo ponocného, a tak se hledá nástupce. Objeví se dva kandidáti: Valentin Bláha, vysloužilý voják, a František Fiala, krejčí s kupou dětí. Bláha je podporován starostou obce Dubským, Fiala zase prvním radním Buškem. Právě spory a hádky mezi těmito dvěma vrchními představiteli obce poukazují na ono "furiantství", jež by se dalo charakterizovat jako tvrdohlavost, neústupnost a nutnost prosazení vlastní pravdy za každou cenu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2016 (2. vydání tamtéž). Počet stran: 91. ISBN: 978-80-7483-061-7.

DĚJ:

O místo ponocného v obci Honice se uchází jednak krejčí Fiala, jednak vysloužilý voják Bláha. Každý z nich má za sebou jednoho vlivného občana, a tak se spor o ponocenství přenáší i na oba sedláky a dojde dokonce tak daleko, že je tím ohrožena i svatba jejich dětí Verunky a Václava.

Spor dostoupí vrcholu, když se v obci objeví cedule, na které podepsaný Bláha vyhrožuje, že vypálí celou ves, nebude-li zvolen ponocným. Nevinný Bláha tímto falešným nařčením velmi trpí, vrhá na něj totiž nepěkné světlo.
Záhy je však prokázána jeho nevina... Jeho přítel Habršperk vypátrá, že list napsala potrhlá Kristýna, dcera krejčího Fialy.

Bláhův příznivec, starosta Dubský, plesá nad tím, že jeho chráněnci bylo navráceno dobré jméno, ale Fialův ochránce, sedlák Bušek, zuří, neboť mu jde o ztrátu vážnosti v obci.
Mezi oběma furiantskými sedláky vzniká nepřátelství, při čemž na uskutečnění sňatku obou mladých není ani pomyšlení.

Zoufalý Václav odchází, aby se dal na vojnu.
Celá věc vezme ale posléze dobrý konec, když soused Habršperk přinutí Buška ke smíru, pohroziv mu, že prozradí četníkovi Buškovo pytlácké dobrodružství, jehož byl svědkem.

Furianti se nakonec usmíří, Bláha dostane místo ponocného a hra končí svatbou Václava a Verunky.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 29.11.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ladislav Stroupežnický - Naši furianti (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­