ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stroupežnický Ladislav (*06.01.1850 - †11.08.1892)

­­­­
Stroupeznicky

Významný český dramatik a prozaik. Je příznačné, že se narodil ve stejném roce, ve kterém byl zřízen Sbor pro zřízení Národního divadla, jehož předsedou byl František Palacký a vznikla první sbírka na postavení Národního divadla.

Stroupežnický se narodil 6. ledna 1850 v rodině správce místního panství. Byl velmi hýčkaným dítětem a rodina měla v kraji velké slovo. To se odrazilo i na jeho povaze, již ve druhé třídě reálky v Písku byl vyloučen pro kázeňské problémy a neprospěch. Pro budoucího spisovatele se mu tedy dostalo velmi chabého vzdělání. Do dalších škol ho již rodiče neposlali a musel pomáhat otci na statku.

V roce 1867 v noci při honitbě vystřelil na myslivce a při náhlém pominutí smyslů chtěl sám spáchat sebevraždu zastřelením. Způsobil si ale jen těžké zranění, které ho poznamenalo na celý život. Po stránce fyzické tak, že si ustřelil dolní čelist a nos, více než rok strávil v nemocnici, kde mu provedli plastiku, nemohl mluvit, proto dál doplnil své vzdělání a začal psát humoristické povídky, po stránce psychické se prohloubily jeho psychické problémy, stranil se lidí, byl zamlklý, nesnášenlivý, zatrpklý a jízlivý.

Po prvních úspěších jeho povídek (jako humorista mnoho úspěchů neměl) odešel hledat štěstí do Prahy, kde začal psát divadelní hry a živil se jako úředník v pojišťovně (některé prameny uvádějí jako magisterský písař).

Ve druhé polovině 19. století sílí tlak na postavení stálého českého kamenného divadla. V roce 1867 byl postaven základní kámen k budoucímu Národnímu divadlu a v roce 1881 bylo divadlo poprvé otevřeno a záhy na to vyhořelo. Podruhé bylo otevřeno Národní divadlo v roce 1883, jeho ředitelem se stal dramatik F.A.Šubert a dramaturgem Ladislav Stroupežnický. Z toho je vidět, že byl v té době již významnou osobou v českém divadelnictví, i když rozhodně nebyl všemi obdivován a uctíván. Jeho hry nebyly příliš úspěšné a ani Naši furianti nebyly obecenstvem ani kritikou kladně přijaty. Přesto se jako dramaturg udržel v Národním divadle až do své předčasné smrti, zejména díky své horlivosti a pracovitosti.

Jeho dílo navazovalo na dramatickou tvorbu Štěpánka, Klicpery nebo Tyla. V době, kdy byl Stroupežnický dramaturgem Národního divadla, tvořily divadelní hry takové osobnosti jako například Bozděch - Světa pán v županu, J.J.Kolár - Smiřičtí, Vrchlický - třeba Noc na Karlštejně, Zeyer - Radúz a Mahulena, Preissová - např. Její pastorkyňa, bratři Mrštíkové - Maryša nebo Alois Jirásek se svojí Lucernou.

V Národním divadle působil Stroupežnický jako dramaturg až do své smrti v roce 1892 (zemřel přesně 25 let po svém neúspěšném sebevražedném pokusu - 11.8.) a je pohřben na pražském Olšanském hřbitově.

Stěžejnost jeho díla je zejména v dramatické tvorbě. Napsal také sbírku epické poezie Den soudu a prozaické dílo Z mé cesty do Itálie, Lidé směšní a ubozí a Rozmařilé historky, ale z dnešního pohledu se těmto pokusům nepřikládá velký význam.

Jeho dramata tvoří mezník v českém divadelnictví, byl propagátorem jevištního realismu.

DÍLO:

Zvíkovský rarášek (1883) - děj se odehrává v jeho rodném kraji, kam se většinou ve své tvorbě vrací. Hlavní postavou je Mikuláš Dačický z Heslova, vykreslený jako záletník.
Naši furianti (1887) - opět se veselohrou vrací do rodného kraje, tentokrát rodné vesnice, Cerhovice, kde se narodil přejmenoval ve hře na Honice, rodina Dubských a Hoškových je také autentická. Hra vypráví o furiantství na české vesnici, malicherném sporu starosty Dubského a radního Buška, o tom, kdo bude ve vsi ponocným, o paličském dopise Kristýny Fialové.
Paní mincmistrová (1885) - komedie, opět hrdinou Mikuláš Dačický z Heslova, podle této hry byl natočen film Cech panen kutnohorských.
Zkažená krev - jednoaktovka s historickou a sociální tématikou
Na Valdštejnské šachtě - divadelní hra ovlivněná Ibsenem
Christoforo colombo
Noviny a karty
Černé duše
Sirotčí peníze
Velký sen
a další

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 28.10.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Ladislav StroupežnickýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­