ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Dačický z Heslova Mikuláš (*23.12.1555 - †25.09.1626)

   
­­­­
  • narozen 23. prosince 1555 v Kutné hoře
  • český spisovatel a šlechtic

ŽIVOT:

Pocházel z kutnohorské měšťanské rodiny. Vzdělával se v Kladrubském klášteře. Po smrti svého otce se vrátil zpět do Kutné Hory, kde žil velice bouřlivým životem z dosti bohatého dědictví po něm. Roku 1582 při souboji v jedné krčmě zabil Felixe Novohradského z Kolovrat. Díky tomu pobyl i nějakou dobu ve vězení. V posledních letech života se věnoval výhradně literární činnosti. Dačický z Heslova zemřel 25. září 1626 v Kutné Hoře.

DÍLO:

Paměti (též známé jako Paměti Mikuláše Dačického z Heslova)
Prostopravda (sbírka pořekadel a básní - mravokárné, vlastenecké, nezřídka satirické)
Tragédie Masopusta

Dačického dílo svým realistickým zobrazením života a mravů přispívá k pochopení doby, v níž žil.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vendula, 25.11.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Mikuláš Dačický z HeslovaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­