ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hlaváček Karel (*24.08.1874 - †15.06.1898)

­­­­

Pozdě k ránu

Sbírka obsahuje verše a básně v próze, jež lze zařadit do dekadentního proudu české poezie.
Autor se snaží o čistou kantilénovou formu a v mnohém zde nacházíme stejné pojetí jako například u Jiřího Karáska ze Lvovic. Pro autora je charakteristické částečné používání symbolických výrazů, jimiž se pokouší zpřítomnit svůj vlastní osud, kterými dosahuje mystického až vizionářského účinu.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

  • představitel dekadence a symbolismu
  • narodil se v Praze, v industriálním prostředí
  • v mládí cvičenec v Sokole - nadšený, první básně věnované Sokolu, později onemocněl na tuberkulózou a stal se dekadentem
  • spolupracoval s Moderní revue, podílel se na ilustracích

O SBÍRCE:

Básnická sbírka, která je zajímavá pro svou zvukovou stavbu i melodii (opakování slov, zvláštní rým), často podsouvá náladu zdůrazněnou určitými slovy. Nezřídka vykresluje chvíle temnoty před rozedněním. Básně jsou ponuré a melancholické. Hlaváček píše monotónně v ich-formě. Objevuje se příměr violy, basy, bubnu - symbolika hlubokých tónů (např. Svou violu jsem naladil co možno nejhlouběji).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Iris, 08.02.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Karel Hlaváček - Pozdě k ránuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­