ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Karásek ze Lvovic Jiří (*24.01.1871 - †05.03.1951)

­­­­
Jiri Karasek ze Lvovic 1930

Kritik, básník, prozaik a autor divadelních her, jeden z nejtypičtějších představitelů české dekadence, v jejímž duchu vyjadřoval odpor k tehdejší měšťácké společnosti provokativní orientací na kuriózní, patologické a morbidní jevy, jež zobrazoval s aristokratickým, nad prostý život povzneseným gestem. Vlastním jménem Jiří Antonín Karásek, narodil se 24. ledna 1871 v Praze. Po vystudování gymnázia se roku 1889 zapsal na bohosloví, ale po dvou letech fakultu opustil a stal se nejprve poštovním úředníkem, později ředitelem knihovny ministerstva pošt a ředitelem Poštovního muzea. S A.Procházkou založil a částečně řídil časopis Moderní revue (1894-1925), ve kterém na přelomu století publikovala řada českých moderních autorů. Karásek vybudoval jednu z největších českých sbírek knižní tvorby, archivních dokumentů a výtvarného umění, tzv. Karáskovu galerii, jejíž fondy grafiky a slovanského umění patřily dlouhou dobu k nejvýznamnějším v Evropě. Výtvarným uměním se zabýval i jako kritik. Zemřel v Praze 5. března 1951.

DÍLO:

Básnické sbírky:

Zazděná okna (1894) - stylizace básníka k smrti vysíleného, opěvujícího samotu, sen a zánik
Sodoma - 1. vydání roku 1895 bylo cenzurováno, druhé plné vydání roku 1905
Kniha aristokratická (1896), Sexus necans (1897) - dvojí podoba historické stylizace
Endymion (1909), Ostrov vyhnanců (1912) - posílení reflexivní složky

Próza:

V próze chtěl autor nejprve realizovat představu psychologické, reflexivní, lyrizované epiky. Programově se zřekl vnějších osudů hrdinů, kombinaci příběhů a soustředil se na "malbu duše".

Mimo život (1898) - román, kde představil umělce, který čtvrt století vytvářel své dílo a najednou rozpoznává falešnost a prázdnotu svého úsilí
Gotická duše (1900) - hrdinova neschopnost přizpůsobit se životu je motivována biologicky (degenerovaný potomek měšťanského rodu)
Romány tří mágů: Román Manfreda Macmillena (1907), Scarabeus (1908), Ganymédes (1925) - již bohatě rozvíjené děje, plné efektů, překvapení, dramatických zvratů, mystické hrůzy a děsu

Publicistické dílo:

Eseje, úvahy, recenze, kritická vystoupení i polemiky, kdy kritiku považoval za samostatný umělecký směr. Své kritiky shrnoval do souborů, jejichž název vždy zdůrazňuje ústřední myšlenky knihy: Renesanční touhy v umění (1905), Umění jako kritika života (1906), Chimérické výpravy (1905), Tvůrcové a epigoni (1927).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Malenicka, 06.12.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jiří Karásek ze LvovicMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­