ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de La Fontaine Jean (*08.07.1621 - †13.04.1695)

   
­­­­

Bajky

Nakladatelství: MÁJ
Rok vydání: 1979
Počet stran: 432
Ilustrátor: Jaroslav Šerých

1. bajka - ZAJÍCOVY UŠI:

Lev se porval s rohatým čtvernožcem, a lev ve strachu dal příkaz, aby se všichni, kdo mají dva rohy na hlavě, vystěhovali z jeho země. Vůl, kozy, berani se honem stěhovali, jeleni, daňci, všecha zvěř rychle utíkala pryč. Jeden zajíc si ve stínu všimnul svých dlouhých uší, a začal se bát, aby kontroloři na něj nepřišli s tím, že má rohy, a aby nebyl nějak potrestán, a tak chtěl rychle ze země také utéct. Když se šel rozloučit se svým sousedem cvrčkem, svěřil se svým trápením. Když to cvrček slyšel, rozhněval se, že zajíc žádné rohy nemá, a aby v zemi zůstal. Zajíc si ale nedal říct a nakonec řekl: "A protest kdybych zved, pak do blázince šel bych hned."

Charakteristika
Zajíc: bojácný, panikář, ale s tím odporem má pravdu.
Cvrček: nebojácný, chytrý, nedá se svést svým strachem tak jako zajíc.

2. bajka - O KOZE, JALŮVCE A OVCI, CO SE DALY DO SPOLKU SE LVEM:

Koza, jalůvka a ovce se spolčily se lvem, aby se s ním mohly dělit o ztrátu i o zisk. Jednou se chytil do pasti jelen a naši čtyři společníci se k němu sběhli, aby si jej mezi sebou rozdělili. Lev jelena rozsápal na čtyři kusy = pro každého jeden kus. O prvním kusu lev řekl: "Ten patří mně jen z důvodu, že jsem lev!" O druhém se vyjádřil takto: "Ten je také můj, protože jsem nejsilnější!" A pak řekl: "Jako nejstatečnější mám nárok i na díl třetí, a kdyby čtvrtý díl někdo z vás chtěl, mé děti, zemře dřív, než jej okusí!"

Charakteristika
Koza, jalůvka, ovce: v první části vychytralé, že se spolčily se lvem, protože je nejsilnější, ale pak oklamané
Lev: vychytralý, lakomý

3. bajka - FENA A JEJÍ DRUŽKA:

Byla fena, co měla rodit, ale neměla kde. Poprosila svou kamarádku, jestli by jí nepůjčila svůj dům. Když fena porodila, družka šla k sobě domů. Fena ji prosila, aby ji svůj byt ještě na čtrnáct dnů ponechala, protože její štěňata prý nemají ještě dost síly. Družka po chvíli svolila. Když termín vypršel, chtěla majitelka dům svůj zpět. Ale fena jí ukázala své zuby a zařvala: "Půjdu i s tlupou svou, půjdu, a bez meškání, však dříve již chtěla jsi nás vystrnadit!"
'Smutek vám přinese, co zlým jste dali kdysi. Dostat z nich věc, co vypůjčili si, znamená prát se celé dny a soudit, tropit mnoho hluku. Dáte-li jim prst jediný, chtějí hned celou ruku.'

Charakteristika
Fena: umí si leccos vyprosit, neumí oplácet dobro dobrem
Družka: dobrotivá, hodná, dá se lehce obelstít

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mutt8, 18.02.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Jean de La Fontaine - BajkyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­