ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de La Fontaine Jean (*08.07.1621 - †13.04.1695)

   
­­­­

Bajky (2)

La Fontainovy vznikaly v dlouhé etapě třiceti let a v současnosti tvoří dvanáct svazků. Autor vychází sice z bajek Ezopa a autorů píšících před ním, neodkazuje se však na jejich cíl, kterým bylo hlavně výchovné poučení pro děti. Místo toho dává svým krátkým zvířecím příběhům punc doby, v níž žil, tedy na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. plném přepychu, ale hlavně intrik a závisti.
Tyto vlastnosti, které jej neustále obklopovaly vtisknul do svých bajek a nejen to. Navíc nám ukázal základní rozdělení tehdejší společnosti, jenž nám může připadat velmi aktuální. Mezi postavami jsou zastoupeni chudáci, bohatí i mocní, hlupáci a chytráci atd. Podle daných vlastností jim přiřazuje i typické zvíře např. moc - lev, chytrost a prohnanost - liška.
Navíc každá bajka končí mravním poučením, zato však velmi dobře pochopitelným. U mnoha autorů se totiž nedá poznat, jak souvisí děj s vyústěním, zatímco Fontaine svou jednoduchou až zpěvnou formou nabízí řešení poměrně rychle a s pobavením. Přesto, aby se naplnila jeho slova, že "bajky jsou rozsáhlá komedie, jejímž jevištěm je celý svět", mnoho z příběhů nekončí dobře, protože svět není tak dobrý, jak by si autor mohl přát.
Zajímavostí je inspirace antickými prvky, které můžeme najít v osloveních apod., a antickými bohy.

Bajky:
Havran a lišák - havran získal sýr a kolem šel lišák, který jej chtěl také. Proto začal havrana vychvalovat pro jeho hlas a vybídl ho, aby mu zazpíval. Když to hloupý pták udělal, vypadl mu sýr a skončil lišákovi v žaludku.
Mlékařka a krajáč mléka - malá dívka se vydala s krajáček mléka do města na trh a již cestou si představovala, co si za utržené peníze koupí. Kdyby se však místo snění dívala na cestu, neupadla by a nerozbila by krajáč mléka.
Dva kohouti - dva kohouti byli přátelé, ale pak se začali přít o slepici. Tak uspořádali souboj a jeden z nich prohrál. Proto se druhý chtěl vytáhnout a vyletěl vysoko na věž, kde jej sebral sup.
Vlk, koza a kůzlátko - koza nechala doma kůzlátko samotné a řekla mu, aby domů vpustil pouze toho, kdo zná heslo. To však zaslechl vlk a chtěl malé kůzle obelstít, Když řekl ono heslo, kůzlátko se zeptalo, zda-li by mu ukázal i nožičku. Toho se vlk lekl, protože bílou nohu opravdu neměl a raději utekl.
Kůň a vlk - vlk si našel na stráni osamoceného koně a chtěl ho sežrat. Protože byl chytrý, začal se úlisně vyptávat, co je koni, protože je úplně sám na pastvě. Koník mu odvětil, že má nemocnou nohu a poprosil jej, aby se na ní podíval. Hloupý vlk tak udělal, a hned dostal kopyty do zubů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 27.10.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Jean de La Fontaine - Bajky (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­