ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)

­­­­

Labyrint světa a ráj srdce

Básník dospěl věku, kdy se má rozhodnout pro nějaké povolání. Nechce volit jen tak náhodou. Vydá se tedy do světa, aby si svět a povolání prohlédl a pak teprve volil. Cestou se k němu připojili dva průvodcové: Všezvěd Všudybud a Mámení. Na krk mu hodili uzdu z řemení všetečnosti a na nos mu nasadili brýle vykroužené ze skla domnění a zasazené do obrub zvyku. Hleděl-li na svět skrze brýle, zdálo se mu všechno jinak než ve skutečnosti. Na štěstí mu nasadili brýle nakřivo, takže viděl věci také, jak jsou ve skutečnosti. Pak byl svými průvodci vyveden na věž, odkud spatřil veliké, hradbami obehnané město. Místo příkopu byla bezedná a do nekonečna se prostírající hlubina. Do města se vstupovalo branou života. U brány rozchodu rozděloval stařec Osud povolání. Poutník (= básník) dostal od starce lístek, na němž bylo napsáno: Dívej se a zpytuj! Uprostřed města bylo náměstí, kolem pak po obou stranách šest hlavních ulic, v nichž přebývaly různé stavy - domovní, řemeslníků, učenců, duchovních, vrchnosti a stav vojenský. Na náměstí viděl lidi nejrůznějších stavů, ale všichni měli na sobě masky, aby vypadali před světem jinak než ve skutečnosti. Jeden nad druhého se vypínal, svůj stav nad jiné vynášel, všude bylo slyšet hádky a docházelo i k potyčkám. Poutník prozkoumá všechny stavy, ale všude vidí jen přetvářku, zvrácenost a marnost pachtění. Je zklamán, neboť nikde nenašel štěstí a spokojenost. Pak je veden svými průvodci na hrad královny Moudrosti. Poutník uznává, že ani Moudrost není spravedlivá a je zoufalý. Vtom uslyší hlas z nebe, aby hledal štěstí ve svém srdci. V lásce k Bohu a k bližnímu je cesta k pravému životu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 14.06.2002

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Brána jazyků otevřená
-Informatorium školy mateřské
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11)
-Labyrint světa a ráj srdce (rozbor), Labyrint světa a ráj srdce (rozbor) (2)
-Velká didaktika, Velká didaktika (2)
Čítanka-Druhý Kristů list k bohatým (Listové do nebe)
-Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské (2)
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12), Labyrint světa a ráj srdce (13)
-Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům, Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům (2)
-Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo, Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo (2)
-O poezii české
-Přemyšlování o dokonalosti křesťanské, Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (2), Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (3)
-První list lidí chudých k Kristu Pánu (Listové do nebe)
-Zpráva a naučení o kazatelství
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­