ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)

­­­­

Labyrint světa a ráj srdce (rozbor)

  • vydalo nakladatelství Lidové noviny v roce 2001 (prvně vyšlo už v roce 1631)

HRDINA:

Mladý Poutník by rád nějaké povolání, a tak vyráží do světa na zkušenou, aby si nějaké vybral. Cestou se k němu přidávají dva průvodci: Mámení Mámil a Vševěd Všudybud. Zpočátku by se mohlo zdát, že to je pro Poutníka výhra mít zkušené průvodce. Jenže opak je pravdou. Jeho průvodci mu nasazují uzdu "všetečnosti" a brýle "mámení", což mělo Poutníkovi zkreslit celkové vnímání světa okolo... Jenže naštěstí uzda časem povolila a brýle byly nasazeny nakřivo, tudíž může Poutník svět vnímat i nadále svými smysly.
Časem dojdou k městu. Při procházení branou Poutník dostane lístek od starce, který rozdává lidem jejich umístění ve společnosti. Na lístku je napsáno: "Dívej se a zpytuj!" Tohoto kréda se Potník při prohlížení města přesně drží a snaží se poznat všechny stavy žijící ve městě.
Poutník prochází velice spletitě stavěným městem, kde se na každém kroku seznamuje s různými lidmi, náležícími k různým společenským skupinám, stavům. Potkává mudrce, vojáky, katolíky, Židy, studenty, manžele, obchodníky, rychtáře, námořníky, řemeslníky...zkrátka takřka všechny zástupce tehdejší společnosti.
Na první pohled každý z nich vykonává nějakou smysluplnou činnost - vojáci bojují, mudrci zkoumají knihy, rychtář přijímá lidi. Jenže když se Poutník každým stavem zabývá podrobněji, zjišťuje, že lidé činí naprosto jiné, alegorizované věci. Vojáci bojují, ale krutě a bez jakéhokoliv smyslu. Mudrci zkoumají knihy, ale tak že je vaří, destilují či žvýkají a pak "vylučují". Rychtář přijímá lidi, ale nemá uši, aby jim naslouchal.
Poutník projde celým městem a zjišťuje, že je každým stavem znechucen, čekal něco jiného, více smyslu, více lásky. Vidí jen samé lopocení bez smyslu a cíle. Je zděšen "labyrintem světa". Prosí Boha o smilování. To je mu poskytnuto formou rady, aby se vrátil tam, odkud už jednou vyšel, zpět do "ráje srdce".

MOTIVY:

Svět baroka - celá kniha je vlastně zmenšením, zalegorizováním a lehkým zjednodušením celého tehdejšího světa
Komenského zážitky a zkušenosti - postava Poutníka je nejspíše sám Komenský
Úsloví a pořekadla - Komenského průvodci často vtipkují pomocí lidových pořekadel

POROVNÁNÍ:

Svým lehce nadčasovým obsahem mi dílo opět připomíná Oráče z Čech.
Základní pointou "jít do světa na zkušenou" mi příběh jednoznačně připomíná mnohé české pohádky, například "O hloupém Honzovi".
Komenským popsaný Svět mi připomíná Spejblovo vyprávění z knihy Spejbl a Kašpárek. Jenže Spejblovo vyprávění bylo vedeno pro zábavu publika, ne proto, aby ukázal na společenské problémy.

SYNTÉZA:

Pan Komenský v knize mistrně používal alegorie, ale to je bohužel asi jediné, co mě na knize zaujalo. Na můj vkus mi přišly Poutníkovy soudy moc ukvapené a rychlé. Pokaždé nějaký stav Poutník zanalyzuje a pak "zavrhne" jako nesmyslný a zbytečný. A pak se zabývá stavem dalším. Dle mě Poutník velice rychle láme hůl a ani se moc nesnaží dělat něco s tím, co se mu nelíbí. Raději to zavrhne. Takový postup se mi zcela nezamlouvá.
Naštěstí Poutník na konci knihy dojde klidu v ráji svého srdce, tak má kniha aspoň šťastný konec.
Díky svému archaickému jazyku se mi kniha četla velice nepříjemně, musel jsem si některé části číst několikrát, abych porozuměl.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ZW, 05.01.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Brána jazyků otevřená
-Informatorium školy mateřské
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11)
-Labyrint světa a ráj srdce (rozbor), Labyrint světa a ráj srdce (rozbor) (2)
-Velká didaktika, Velká didaktika (2)
Čítanka-Druhý Kristů list k bohatým (Listové do nebe)
-Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské (2)
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12), Labyrint světa a ráj srdce (13), Labyrint světa a ráj srdce (14), Labyrint světa a ráj srdce (15), Labyrint světa a ráj srdce (16), Labyrint světa a ráj srdce (17), Labyrint světa a ráj srdce (18)
-Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům, Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům (2)
-Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo, Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo (2)
-O poezii české
-Přemyšlování o dokonalosti křesťanské, Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (2), Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (3)
-První list lidí chudých k Kristu Pánu (Listové do nebe)
-Zpráva a naučení o kazatelství
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdce (rozbor)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­