ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)

Ceska posta    
­­­­

Labyrint světa a ráj srdce (8)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Lidové noviny, Praha, 1998, ediční poznámka: Jan Kolár

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Fiktivní město symbolizující svět, doba života Komenského

HLAVNÍ POSTAVA:

Poutník - mladý, nezkušený, ovlivněn vnějšími událostmi, dokáže vidět svět takový, jaký je

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Všezvěd Všudybud - jeden z poutníkových průvodců, symbolika zvědavosti, neodbytný
Mámení - druhý průvodce poutníka, symbolika klamu a idealizace
Královna Moudrost - odhalena jako Marnost

OBSAH:

Poutník se snaží najít si vhodné zaměstnání, a proto se vydává do světa, který je symbolizován městem. Přeje si poznat ho takový, jaký je, v čemž mu částečně zabrání dva průvodci: Všezvěd a Mámení. Nasazují mu brýle, které idealizují svět a všechno špatné se jeví jako dobré. Poutník ale přesto vidí svět ve skutečnosti, protože mu brýle byly nasazeny nakřivo. Město je rozděleno na několik ulic, které obydlují lidé stejného řemesla nebo charakteristických vlastností, např. studenti, boháči, vojáci, rytíři aj. Mezi nimi vidí jenom špatné vztahy, podvody, pokrytectví, prospěchářství a zlobu. Přichází až k hradu královny Moudrosti, která je ovšem skrytá Marnost. Poutník je zklamán světem i rozpory v křesťanství, proto se uchyluje do ráje svého srdce, kde najde útěchu u Boha.

ZNAKY DÍLA:

  • dílo má 2 části: 1. Labyrint světa; 2. Ráj srdce
  • alegorie, personifikace
  • jazyk: staročeština s hojnými zastaralými výrazy, často se zde vyskytují i německá slova

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi líbila, protože i přes vážný obsah je napsána vtipně. Hlavní myšlenkou díla je zamyšlení se nad falešným světem, J.A.Komenský vidí jedinou cestu ze špatného světa - v Kristu. Kritika lidí je nadčasová, to nám dokazuje, že špatné stránky lidí se nemění a že v době baroka měli lidé stejné chyby, jako máme my dnes. Nepochybuji o genialitě J.A.Komenského a myslím si, že znát tohle dílo patří k základnímu kulturnímu přehledu člověka, ale podle mého mínění by tato kniha neměla být pro žádného člověka životním mottem, neboť je velmi pesimistická. Myšlení J.A.Komenského ovlivnila doba, ve které žil, a tragické životní události, které se mu přihodily. Možná právě díky těmto situacím se J.A.Komenský stal vynikajícím spisovatelem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 21.09.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Brána jazyků otevřená
-Informatorium školy mateřské
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11)
-Labyrint světa a ráj srdce (rozbor), Labyrint světa a ráj srdce (rozbor) (2)
-Velká didaktika, Velká didaktika (2)
Čítanka-Druhý Kristů list k bohatým (Listové do nebe)
-Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské (2)
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12), Labyrint světa a ráj srdce (13), Labyrint světa a ráj srdce (14), Labyrint světa a ráj srdce (15), Labyrint světa a ráj srdce (16), Labyrint světa a ráj srdce (17), Labyrint světa a ráj srdce (18)
-Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům, Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům (2)
-Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo, Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo (2)
-O poezii české
-Přemyšlování o dokonalosti křesťanské, Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (2), Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (3)
-První list lidí chudých k Kristu Pánu (Listové do nebe)
-Zpráva a naučení o kazatelství
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdce (8)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­