ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Komenský Jan Amos (*28.03.1592 - †15.11.1670)

   
­­­­

Labyrint světa a ráj srdce (9)

  • alegorické dílo z roku 1623
  • kritika nedostatků společnosti a církve
  • realistický obraz doby a mentality obyvatelstva

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Svět v 16. století

DĚJ:

V tomto alegorickém díle vystupuje postava Poutníka, který teprve poznává svět a rozhoduje se, co bude v životě dělat. Přidají se k němu průvodci Všezvěd Všudybud, který mu radí, aby nic nekritizoval, a Mámení, které představuje symbol naivních představ o světě.
Na krk mu dají uzdu Všetečnosti a na nos nasadí brýle, které zkreslují pohled na svět. Jejich sklo je z Domnění a obruba ze Zvyku. Poutník si je však nasadí nakřivo, takže vidí skutečnost realisticky.
Pak prochází se svými průvodci městem, který symbolizuje svět. V něm žije plno lidí, kteří nosí masky se zvířecími prvky, mění se a dělají zbytečnosti. Ovládá je touha po snadném zisku a bezstarostném životě.
Obyvatelstvo je rozděleno na šest stavů: řemeslníci, učenci, duchovní, vrchnost, rytíři a domovní stav. Každý stav bydlí v jedné z šesti ulic, které ústí do náměstí. Poutník pozoruje jejich život, ale všude nachází neupřímnost a podlost.
Ve městě se také nachází zámek Moudrosti a hrad Fortuny, ale i zde odhaluje Poutník díky špatně nasazeným brýlím zlo.
Ze zoufalství chce utéct z tohoto světa a na výzvu Boha se uchýlí do ráje svého srdce, do samoty a rozjímání.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha pro mě představuje nezáživné zpracování zajímavého alegorického nápadu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 22.09.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Brána jazyků otevřená
-Informatorium školy mateřské
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11)
-Labyrint světa a ráj srdce (rozbor), Labyrint světa a ráj srdce (rozbor) (2)
-Velká didaktika, Velká didaktika (2)
Čítanka-Druhý Kristů list k bohatým (Listové do nebe)
-Kšaft umírající matky Jednoty bratrské, Kšaft umírající matky Jednoty bratrské (2)
-Labyrint světa a ráj srdce, Labyrint světa a ráj srdce (2), Labyrint světa a ráj srdce (3), Labyrint světa a ráj srdce (4), Labyrint světa a ráj srdce (5), Labyrint světa a ráj srdce (6), Labyrint světa a ráj srdce (7), Labyrint světa a ráj srdce (8), Labyrint světa a ráj srdce (9), Labyrint světa a ráj srdce (10), Labyrint světa a ráj srdce (11), Labyrint světa a ráj srdce (12), Labyrint světa a ráj srdce (13)
-Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům, Moudrost starých Čechů za zrcadlo vystavená potomkům (2)
-Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo, Nedobytedlný hrad jméno Hospodinovo (2)
-O poezii české
-Přemyšlování o dokonalosti křesťanské, Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (2), Přemyšlování o dokonalosti křesťanské (3)
-První list lidí chudých k Kristu Pánu (Listové do nebe)
-Zpráva a naučení o kazatelství
­­­­

Diskuse k výpisku
Jan Amos Komenský - Labyrint světa a ráj srdce (9)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­