ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

­­­­

Král Krysa

Děj válečného románu se odehrává v 50. letech dvacátého století v Singapurském zajateckém táboře Čangi. Z desetitisíc mužů trpících hladem, si jen americký desátník King žije díky své chytrosti, štěstí a síle blahobytně. Urostlé tělo ustrojeno do vždy čisté košile dráždí ostatní vězně, nenávidějí ho. Nenávistí ke Králi je přímo posedlý poručík Grey, který se zapřísáhl, že zničí Krále i jeho jediného přítele Petra Marlowa.
Petr Marlowe, anglický poručík letectva, obdivuje Krále pro jeho podnikavost a individualismus. Chápe, že v tak nelidských podmínkách se nelze ohlížet na práva a spravedlnost. Pomáhá proto Králi v nekalém prodeji, psacími potřebami počínaje, diamanty konče. Příděly jídla jsou neustále omezovány. Král přijde s nápadem založit si krysí farmu a maso těchto nevábných hlodavců prodávat důstojníkům pod exotickým názvem "rusa tikus".
Po třech a půl letech boje o život v táboře končí válka kapitulací Japonska. Zajatci, jež dříve sloužili Králi, se k němu nyní obracejí zády. Už nepotřebují jeho peníze, blíží se "návrat domů". Tam, kde ho dříve obklopovaly nenávisti a závistiplné pohledy, není teď nic. Jediný Petr Marlowe se snaží udržet si s Králem ten pěkný přátelský vztah, jež mezi nimi panoval, ale Král jakoby se uzavřel do sebe. Neodpovídá na Petrova slova, po táboře chodí jako duch.
Kniha končí velice smutně. Bezduchý Král nastupuje spolu s dalšími čtyřiadvaceti americkými zajatci do busu směřujícího na letiště, odkud budou pokračovat do Spojených států. Bez jediného slova či pohledu na Petra odjíždí do rodné vlasti.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marcela Brabencová (vampee), 02.04.2003

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Clavell - Král KrysaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­