ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

   
­­­­

Král Krysa (4)

V Čangi "žije" asi 8000 mužů, většinou Angličané, Australané, Kanaďané - zbytky spojeneckých armád z tažení na Dálném východě. Tento zajatecký tábor mají v moci Japonci, kteří si tu zavedli své (mnohdy nesmyslné) zákony. Všichni zajatci na tom jsou špatně, žádné oblečení až na roztrhané košile nebo sarongy, nízké příděly potravin a léků, každý se stará jen sám o sebe.
Peníze se dají vydělat - nelegálními obchody a hazardními hrami. Pokud je ale někdo usvědčen, okamžitě je transportován do vězení v Outram Road, které už dávno má svoji hrůzostrašnou pověst. V Čangi se vede boj o přežití.
Jen jedinému muži se bída vyhnula - americkému desátníku Kingovi, jemuž pro jeho schopnost obchodovat neřekne nikdo jinak než "Král". Král je na svou pověst hrdý, ví, že má moc a štěstí a také toho využívá. Není ostudou Královi posluhovat...každý dostane za svou práci zaplaceno a peníze jsou potřeba.
Celý tábor mu závidí a nenávidí ho. Největším nepřítelem je poručík Grey. Je mu jasné, že Král si svůj obsáhlý majetek nevyhrál v karetních hrách, jak tvrdí, ale že obchoduje. Grey je přímo posedlý touhou Krále zničit, bohužel nemá o jeho obchodních stycích přímé důkazy.
Z ničeho nic se objeví donašeč, který Greyovi prozradí, že se Král chystá na obchodní transakci diamantu. To je něco pro Greye! Kdyby usvědčil Kinga přímo při obchodu, okamžitě by byl jeho nepřítel poslán do Outram Road, Grey by byl povýšen a do tábora by se vrátil klid.
Jediný opravdový Králův přítel je poručík anglického královského letectva Petr Marlowe. Důkazem toho jsou i tajné cesty do nedaleké vesnice, kam oba chodí domlouvat obchody. Oba si důvěřují, respektují se a byli by schopni pro toho druhého obětovat cokoliv.
Spolu s několika vězni založí v krytu pod barákem krysí farmu - maso je chutné a mohou se tak pomstít nenáviděným důstojníkům, které maso kupují v domnění, že jde o tamější druh králíka.
Petr si ošklivě poraní ruku a dostane do ní sněť. Kvůli nedostatku léků existují jen dvě možnosti - amputace nebo smrt. Král dělá vše pro to, aby získal potřebná antibiotika a zajistil schopného "lékaře". Za záchranu přítele je ochoten obětovat jakoukoliv částku. Marlowe se vyléčí a je schopen v akci "diamant" pokračovat.
Den předání diamantu nadešel. Poručíku Greyovi se zdá, že má vítězství na dosah. Jako pokaždé ale přijde o chvilku později. Nechá prohledat tábor, ale peníze ani diamant nenajde. Petr je stihl nepozorovaně zakopat mimo tábor. Za pár dní už je relativní klid a peníze mohou být vyzvednuty.
Grey stále na nic nepřišel, důstojníci stále konzumují krysí maso, Královi stále všichni závidí... Zdá se, jako by se vše vrátilo do zajetých kolejí... Ale Petrovým přátelům se podaří zprovoznit rádio a poslouchat zprávy. Dozví se, že Japonci byli donuceni ke kapitulaci a konec války se blíží. Zpočátku se tomu nikdo neodvažuje věřit, ale když v táboře Japonci rádio ponechají, místo aby celé osazenstvo baráku poslali do Outram Road jako dříve, stane se dlouho očekávaný den skutečností. Brány tábora jsou otevřeny a zajatci po skupinkách odváženi zpět do vlasti.
Najednou už Krále a jeho peníze nikdo nepotřebuje! Jeho dosavadní posluhovači a "přátelé" se k němu obracejí zády. Už to není Král, už je to Nikdo. King už nemá vůbec nic, ztratil svou tvář a stejně jako ostatní se bojí budoucnosti, tam venku už nebude tak jednoduché přežít.
Petr Marlowe se Králi snaží pomoct, dokázat mu, že on je stále jeho přítelem, ať se děje, co se děje, ale King jeho pomoc odmítá. Uzavírá se do sebe a nikým nemluví. Už není Král.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
James Clavell - Král Krysa (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)