ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

­­­­

Král Krysa (7)

Působivé svědectví o životě zbytků spojeneckých armád v koncentračním táboře Japonců v Singapuru v letech 2. světové války.
Autor líčí psychickou a morální proměnu, kterou dokáže způsobit uvězněným vojákům hlad, tropické podnebí i nemoci. V táboře strádají všichni až na amerického seržanta, jenž svou existenci vybudoval na finančních machinacích mezi vězni a civilisty. Je stále obklopen lidmi, které hlad přinutil mu sloužit, přesto však dobře cítí svou osamělost i pohrdání ostatních. V posledních chvílích existence tábora se všichni v jeho okolí odváží ukázat svůj pravý vztah k němu a z nejobávanějšího muže tábora se přes noc stává troska. Odchází s ostatními a přece zůstává sám jako jediný, koho konec války neosvobodil, ale zničil.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2003 (2. vydání v Knižním klubu). Z anglického originálu King Rat přeložili Karel a Jiřina Kynclovi. Počet stran: 319. ISBN: 80-242-0930-6.

HLAVNÍ POSTAVY:

desátník King (Král), poručík Peter Marlowe a poručík Grey

DĚJ:

Děj se odehrává v zajateckém táboru Čangi blízko města Singapur v roce 1945. V táboře žijí (existují) Američané, Angličané a Australané. Jsou zde nastavena krutá pravidla a některá z nich ani nedávají moc smysl. V táboře je zakázáno mít rádio, tudíž celý tábor neví nic o válce. Jedno z pravidel také zajatcům nakazuje, že denně musí pochytat 20 much a poté je odnést jednomu z japonských velitelů.
Denní příděl jídla je velmi malý, a proto mnoho vojáků umírá hladem. Spousta vojáků zemře denně také na nemoci typu malárie. Malárie je tady úplně běžná nemoc, s níž se setká snad každý z vojáků.
V táboře stále platí hodnosti vojáků. Celý děj se odehrává okolo desátníka Krále. Jako jediný muž v celém táboře má hodně peněz. Tajně obchoduje s japonskými strážnými a tím vydělává opravdu velké množství peněz, tudíž chodí slušně oblečen a má svoje vlastní jídlo.
Na začátku příběhu se skamarádí s poručíkem Peterem Marlowem, jenž mu je nápomocen při obchodech se strážnými. Po celou dobu se je ale snaží nachytat velitel táborové policie - poručík Grey. Vždy mu ale Král o kousek unikne. Ze 150000 uvězněných vojáků jich přežilo pouhých deset tisíc, ale pouze za cenu toho, že se dokázali přizpůsobit hrozným podmínkám.

CITÁT Z KNIHY:

"Děkuju, že jste mi půjčil ty boty," řekl Johnny. "To jsem si vždycky sliboval. Že chcípnu v botách." Umřel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 07.12.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
James Clavell - Král Krysa (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­