ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

­­­­

Král Krysa (7)

Působivé svědectví o životě zbytků spojeneckých armád v koncentračním táboře Japonců v Singapuru v letech 2. světové války.
Autor líčí psychickou a morální proměnu, kterou dokáže způsobit uvězněným vojákům hlad, tropické podnebí i nemoci. V táboře strádají všichni až na amerického seržanta, jenž svou existenci vybudoval na finančních machinacích mezi vězni a civilisty. Je stále obklopen lidmi, které hlad přinutil mu sloužit, přesto však dobře cítí svou osamělost i pohrdání ostatních. V posledních chvílích existence tábora se všichni v jeho okolí odváží ukázat svůj pravý vztah k němu a z nejobávanějšího muže tábora se přes noc stává troska. Odchází s ostatními a přece zůstává sám jako jediný, koho konec války neosvobodil, ale zničil.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2003 (2. vydání v Knižním klubu). Z anglického originálu King Rat přeložili Karel a Jiřina Kynclovi. Počet stran: 319. ISBN: 80-242-0930-6.

HLAVNÍ POSTAVY:

desátník King (Král), poručík Peter Marlowe a poručík Grey

DĚJ:

Děj se odehrává v zajateckém táboru Čangi blízko města Singapur v roce 1945. V táboře žijí (existují) Američané, Angličané a Australané. Jsou zde nastavena krutá pravidla a některá z nich ani nedávají moc smysl. V táboře je zakázáno mít rádio, tudíž celý tábor neví nic o válce. Jedno z pravidel také zajatcům nakazuje, že denně musí pochytat 20 much a poté je odnést jednomu z japonských velitelů.
Denní příděl jídla je velmi malý, a proto mnoho vojáků umírá hladem. Spousta vojáků zemře denně také na nemoci typu malárie. Malárie je tady úplně běžná nemoc, s níž se setká snad každý z vojáků.
V táboře stále platí hodnosti vojáků. Celý děj se odehrává okolo desátníka Krále. Jako jediný muž v celém táboře má hodně peněz. Tajně obchoduje s japonskými strážnými a tím vydělává opravdu velké množství peněz, tudíž chodí slušně oblečen a má svoje vlastní jídlo.
Na začátku příběhu se skamarádí s poručíkem Peterem Marlowem, jenž mu je nápomocen při obchodech se strážnými. Po celou dobu se je ale snaží nachytat velitel táborové policie - poručík Grey. Vždy mu ale Král o kousek unikne. Ze 150000 uvězněných vojáků jich přežilo pouhých deset tisíc, ale pouze za cenu toho, že se dokázali přizpůsobit hrozným podmínkám.

CITÁT Z KNIHY:

"Děkuju, že jste mi půjčil ty boty," řekl Johnny. "To jsem si vždycky sliboval. Že chcípnu v botách." Umřel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 07.12.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Clavell - Král Krysa (7)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)