ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

­­­­

Král Krysa (5)

Děj románu z prostředí zajateckého tábora Čangi na východním cípu ostrova Singapuru se odehrává v roce 1945. V táboře je uvězněno deset tisíc mužů, většinou Angličanů a Australanů a také dvacet pět amerických vojáků, pozůstatek po boji na Dalném východě. Všichni zde trpí četnými nemocemi, jsou zde otřesné hygienické podmínky, nedostatek jídla, nedostatek léků, nedostatek žen... Všeho je v táboře nedostatek. Všichni muži jsou zubožené trosky, které musí poslouchat příkazy japonských vojáků. Všichni se sobě navlas podobají, až na jednoho.
Říkají mu Král. Je sice jen obyčejným americkým desátníkem, ale je jiný než ostatní. Chodí vždy v čistém oblečení, jídla a peněz má na rozdávání, rozdává nejlepší cigarety, důstojníky má omotané kolem prstu a ostatní vojáci mu slouží. Proč? Dokáže obchodovat a získává tak spoustu peněz. Velice riskuje, ale vyplácí se mu to. Zprostředkovává obchody a velkou část zaplacené sumy si vždy ponechá. A tak si žije v přepychu uprostřed bídy. Všichni ho vlastně nenávidí, závidí mu...ale podlézají mu, aby z jeho bohatství také něco měli. Král je totiž ke svým služebníkům velice štědrý.
V táboře najde skutečného přítele. Je jím anglický poručík Petr Marlowe, čestný muž a pravý Angličan. Král nejprve jen využívá jeho znalosti malajštiny ke svým obchodům, ale nakonec se z nich stanou opravdoví přátelé.
V cestě jim však stále stojí poručík Grey, anglický velitel táborové policie, který je pronásleduje, kde se dá a touží je při něčem přistihnout, aby mohl být povýšen a udělat konečně něco, díky čemu si jej ostatní budou vážit, a co mu zajistí slávu. Nikdy se mu to nepodaří. Králova síť známých je tak rozlehlá, že s její pomocí dokáže Greovy plány vždy přerušit.
Všichni muži v táboře touží po svých ženách kdesi za mořem. Nevědí, zda jejich blízcí žijí, nevědí, zda se odsud někdy dostanou a opět se s nimi budou moc shledat. Tolik touží po objetí dívky, ženy, manželky... Útěchou jim je Sean. Muž, který se stal ženou. Hraje v táboře divadlo a má všechny ženské půvaby. Posluhuje nenasytným mužům svým tělem... Je však nešťastný, nemůže se vyrovnat s takovou změnou - muže v ženu - ve svém nitru. Nakonec spáchá sebevraždu... Jako žena.
Král má geniální nápady. Za vším vidí zisk. Zakládá proto krysí farmu, pod americkým zajateckým domem vybuduje v podzemí velké skladiště krys. První krysy pojmenuje Adam a Eva a nechá je se mezi sebou pářit. Zanedlouho má krys stovky a prodává je bohatým důstojníkům za velké peníze jako pochoutku.
Nastává den vysvobození. Do tábora přijde britský kapitán a vysvoboditel Forsyth a postupně se všichni muži dostávají domů. Jsou však jiní než kdysi. Zubožení, vyhublí, bojácní ... většina z nich se dozvídá, že jejich ženy a děti již nežijí, že se nemají ke komu vrátit. Paradoxně vypadá vysvobození jako zajetí.
Král je ztracen. Všichni, kdo mu tak moc podlézali, se k němu obrátili zády. Teď už pro ně není nic, nejsou na něm vůbec nijak závislí. Jen Petr Krále nezavrhuje. Je jeho skutečným přítelem. Vždyť mu Král dokonce zachránil ruku před amputací! Takový projev přátelství se nezapomíná.
Král s ním však nechce mluvit, chce být sám. Je zlomen. Najednou není ten nejlepší a výjimečný, ba právě naopak. Odjíždí z tábora jako obyčejný desátník pod palbou nadávek mužů s vyšší hodností. Petr se s ním chce rozloučit, utíká za autem, které Krále odváží... Král se však neohlíží, zůstává sám.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Bajča, 13.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Clavell - Král Krysa (5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­