ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

­­­­

Král Krysa

Té noci bylo čangi prázdné. Zbavene lidí. Ale hmyz zůstal. A krysy. Ty také zůstaly. Pod barákem.
A mnoho jich už pošlo, neboť jejich věznitelé na ně zapomněli. Ty nejsilnější však byly naživu.
Adam rval dráty klece, aby se dostal k potravě, bojoval s dráty stejně zuřivě, jako s nimi bojoval od počatku svého zajetí. A jeho trpělivosti se dostalo odměny. Klec povolila a Adam se vrhl na žrádlo a zhltl je. Pak si odpočinul a s novými silami se vrhl na další klec a po delší době zhltl i maso, které bylo v ní.
Eva se k němu připojila, a milovali se a pářili. Později se zřítila celá jedna strana krytu, rozbila mnoho klecí a živí se živili mrtvými. A potom slabí živí se stali potravou silných živých, dokud ti, co přežili nebyli stejně silní. A rvali se mezi sebou a pářili se.
Adam vládl nade všemi. Byl Král. Až do dne , kdy ho vůle být Králem opustila. Pak pošel a stal se potravou pro ty silnější.
A nejsilnější byl vždycky králem, nejenom zásluhou své síly, ale zásluhou své chytrsti, štěstí a síly dohromady.
Mezi krysami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: ekolka, 19.09.2005

   
­­­­

Diskuse k úryvku
James Clavell - Král KrysaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­