ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

­­­­

Král Krysa (2)

Děj se odehrává na konci 2. světové války v zajateckém táboře Čangi na východě ostrova Singapuru.
Hlavními postavami jsou anglický letec Petr Marlow a Američan King, jemuž nikdo neřekne jinak než Král a který jako jediný dokázal v táboře díky šmelině a obchodům zbohatnout. Král se seznámí s Petrem (zaujme ho, že Petr umí malajsky, což by se mu hodilo při obchodování). Petr nejdřív nechce za pomoc králi přijímat peníze, ale uvědomí si, že peníze pomohou i jeho dalším přátelům (budou si moci koupit víc jídla, ...) a souhlasí.
Král není příliš oblíben (ostatní mu závidí jídlo, oblečení, ...), nejvíce ho nesnáší poručík Grey a snaží se ho přistihnout při nějakém obchodu. Velkou šanci k tomu má při složitém obchodu s diamantem (vojáci prodávají vše, co mají, aby si mohli koupit jídlo). Transakce je složitá, Petr a Král musí dokonce do malajské vesnice, kde Petr mimojiné získá rádio, z něj si vezme kondenzátor, který chybí v jejich skrytém rádiu (Petr a jeho 2 přátelé mají každý 1/3 rádia ve své lahvi). Rádio je jediným spojením mezi táborem a světem, ale zatím vždy bylo nalezeno a jeho majitel odeslán do obávané věznice Outram Road, což se rovná rozsudku smrti. Petr je při práci na stavbě letiště zraněn, ruka se mu nehojí.
V Králově baráku je chycena krysa, čehož využívá a zakládá krysí farmu, maso pak prodává důstojníkům, které nesnáší. Zpráva o diamantu se rozšíří, chtějí ho získat i jiné party, a tak peníze za něj musí Petr schovat mimo tábor. Do ruky se mu dostane sněť, hrozí mu amputace.
Petr je jediný, kdo ví, kde jsou peníze schované. Král ho donutí pro ně jít, slíbí mu za to léky na jeho ruku. Téměř zázrakem je sežene a petr se uzdraví.
Informátoři se mezitím snaží zjistit, kde je rádio, zjistí to a nahlásí. Petr s přáteli je zadržen, v tom však jsou japonští velitelé tábora odvoláni. Japonsko kapitulovalo, Čangi čeká na osvobození. Po několika dnech přijede 1. Angličan, pak i další vojáci. Ostatní zajatci se začínají ke Králi chovat jinak - už je to jen obyčejný voják. Až na Petra, kterého však Král odmítá, se mu vyhýbají.
Zajatci se začínají zamýšlet, co budou dělat teď, jestli vůbec zvládnou vrátit se do běžného života.
Celý román končí loučením Petra s táborem.

Kniha se zaměřuje na líčení nelidských podmínek v zajateckém táboře, každodenních problémů s nedostatkem potravin, vztahů mezi vězni.

Název - na konci knihy autor přirovnává život krys k životu lidí
Hlavní postavy:
Petr Marlow - čestný, poctivý
Král - adaptabilní, podnikavý, charizmatický

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lalimak, 26.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
James Clavell - Král Krysa (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­