ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

   
­­­­

Král Krysa (6)

Druhá světová válka rozdmýchává i dnes diskuse mezi uznávanými vědci, novináři i obyčejnými lidmi. Ani spisovatelé nezůstávají k tomuto tématu otočení zády, ale James Clavell ho popisuje jinak než ostatní. Nenapsal román přímo z místa bitev, ale z často horšího prostředí zajateckého tábora. Ta nejistota a bezmoc je mnohdy horší než krev a smrt boje.

Tato kniha je konkrétně ze singapurského tábora Čangi. Jsou zde zavřeni desetitisíce mužů, všichni vyhublí a slabí díky nedostatku potravin, léků a v naprosto otřesných, nelidských životních podmínkách. Ale jeden je přece jiný. Všichni ho nenávidí. Dobře se obléká, je silný, zdravý a vypadá jediný jako muž. Přezdívají ho Král, protože tak opravdu působí - silný, sebevědomý a neohrožený odolává nesmyslným zákazům Japonců a je důležitým článkem místního černého trhu. Nepřipustí si k tělu žádného člověka, až na důstojníka anglického letectva, Petra Marlowa. Jsou to přátelé na život a na smrt, a to doslova. Několikrát si vzájemně zachrání život a společně čelí nenávisti kapitána Greye, který se je - hnán závistí - snaží zničit. Naštěstí se mu to nepodaří a tak se Král i Petr dožijí šťastného dne, v který všichni doufají - osvobození. Jen jediný člověk z tohoto dne nemá radost. Je jím Král, který zde v táboře znamenal hodně, ale mimo něj není nic. Petrovi, který byl jeho jediný opravdový přítel a který jediný v něj věří i mimo Čangi, nedokáže říct ani sbohem. Nemá rodinu, domov, zázemí a odjíždí zahloubán sám do sebe, zmaten pocitem beznaděje a samoty, který mu až do teď byl cizí.

Tenhle román má velmi jednoduchý, ale na druhou stranu i složitý příběh. Záleží pouze na jednotlivci, jak ho pochopí. Pro toho, kdo bude vnímat pouze to, co je napsáno na papíře a nebude vnímat mezi řádky, to bude příběh o boji o život v polních podmínkách plný intrik. Doufám ale, že většina lidí uvidí i to, co není napsané. Nesmyslnost války, boje mezi národy a rozpor hodnot.
Co je zlo a dobro? Čest a faleš? Láska a nenávist?

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Adísek, 03.01.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
James Clavell - Král Krysa (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­