ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

­­­­

Anglický spisovatel, scénárista, filmový producent a režisér, který většinu námětů čerpal z Dálného a Středního východu, vlastním jménem Charles Edmund DuMaresq de Clavelle.
Narodil se v Austrálii (Sydney) v rodině důstojníka britského Královského námořnictva, vyrůstal v Anglii a od roku 1963 byl občanem USA. Během druhé světové války sloužil od šestnácti let v Malajsii v britském Královském dělostřelectvu proti Japoncům. Byl raněn kulometnou palbou a poslán do zajateckého tábora na ostrově Jáva, později přemístěn do nechvalně známého tábora Changi nedaleko Singapuru. Přes nepředstavitelnou krutost korejských stráží, nedostatek potravin, léků a otřesné hygienické podmínky se mu podařilo dožít konce války.
V roce 1946 byl povýšen na kapitána, ale slibnou vojenskou kariéru ukončila havárie na motocyklu. Studoval na univerzitě v anglickém Birminghamu, kde se seznámil se svou budoucí ženou (1951), herečkou April Stride. Díky ní se začal zajímat o filmové umění, přestěhoval se s rodinou do New Yorku (1953) a pracoval jako scénárista pro televizi. Úspěch ho nakonec přivedl až do Hollywoodu, kde spolupracoval na scénářích divácky velmi úspěšných filmů (Moucha, Velký útěk, Watusi, Panu učiteli s láskou...), později (od r.1959) produkoval a režíroval vlastní filmy.
V roce 1980 mu byl udělen čestný doktorát univerzity v Bradfordu za literární činnost.
Zemřel ve Švýcarsku na mozkovou mrtvici v době, kdy se léčil z rakoviny.

DÍLO:

Král krysa *
Šógun *
Smršť
Tchaj-pan *
Panský dům
Gaidžin *

* zfilmováno

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mgr. Bronislav Krhánek, 17.05.2006

   
­­­­

Diskuse k životopisu
James ClavellMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)