ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Clavell James (*10.10.1924 - †07.09.1994)

­­­­

Anglický spisovatel, scénárista, filmový producent a režisér, který většinu námětů čerpal z Dálného a Středního východu, vlastním jménem Charles Edmund DuMaresq de Clavelle.
Narodil se v Austrálii (Sydney) v rodině důstojníka britského Královského námořnictva, vyrůstal v Anglii a od roku 1963 byl občanem USA. Během druhé světové války sloužil od šestnácti let v Malajsii v britském Královském dělostřelectvu proti Japoncům. Byl raněn kulometnou palbou a poslán do zajateckého tábora na ostrově Jáva, později přemístěn do nechvalně známého tábora Changi nedaleko Singapuru. Přes nepředstavitelnou krutost korejských stráží, nedostatek potravin, léků a otřesné hygienické podmínky se mu podařilo dožít konce války.
V roce 1946 byl povýšen na kapitána, ale slibnou vojenskou kariéru ukončila havárie na motocyklu. Studoval na univerzitě v anglickém Birminghamu, kde se seznámil se svou budoucí ženou (1951), herečkou April Stride. Díky ní se začal zajímat o filmové umění, přestěhoval se s rodinou do New Yorku (1953) a pracoval jako scénárista pro televizi. Úspěch ho nakonec přivedl až do Hollywoodu, kde spolupracoval na scénářích divácky velmi úspěšných filmů (Moucha, Velký útěk, Watusi, Panu učiteli s láskou...), později (od r.1959) produkoval a režíroval vlastní filmy.
V roce 1980 mu byl udělen čestný doktorát univerzity v Bradfordu za literární činnost.
Zemřel ve Švýcarsku na mozkovou mrtvici v době, kdy se léčil z rakoviny.

DÍLO:

Král krysa *
Šógun *
Smršť
Tchaj-pan *
Panský dům
Gaidžin *

* zfilmováno

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Mgr. Bronislav Krhánek, 17.05.2006

­­­­

Diskuse k životopisu
James ClavellMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­