ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

Kamarádky (Dívky v sedlech) (3)

  • pro děti od 10 let
  • první díl série Dívky v sedlech (následuje: Láska ke koním)

Příběh vypráví o lásce lidí ke koním.
Stefi se touží zúčastnit velké víkendové výpravy na koních. Rodiče však její účast na této výpravě podmiňují zlepšením známky z matematiky. Podaří se Stefi vypracovat dobrou seminární práci, aby se polepšila v matematice a jela na výlet?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2001 (1. vydání). Z anglického originálu Horse crazy (The Saddle Club) přeložila Eva Konečná. Počet stran: 136. ISBN: 80-7218-584-5.

HLAVNÍ POSTAVY:

Stefi - hodná dívka; ráda si z lidí dělá srandičky a nesnáší matematiku
Carol - milá, dobromyslná dívka, které pořád ujíždějí autobusy a ztrácí papírky
Lisa - jedničkářka; je nová v jezdeckém oddílu a nemá tam žádné kamarády - to se ale brzy změní...

ÚVOD:

Stefi chce jet se svou nejlepší kamarádkou Carol na koňský tábor, ale to znamenalo, že by musela udělat písemnou práci z matematiky - a do toho se jí vůbec nechce... Vše se ale změní, když se skamarádí s Lisou.

OBSAH:

Lisa začala chodit do jezdeckého oddílu. Max si ji vyzkoušel, jestli umí aspoň trochu jezdit. Šlo jí to výborně do chvíle, než někdo bouchl dveřmi a kůň se splašil. Lisa s koněm několikrát oběhla jízdárnu, než se zastavil. Cestou z jízdárny se seznámila s Carol a usoudila, že by mohly být dobrými přítelkyněmi. Carol požádala svou kamarádku Stefi, aby Lise připravila koně na hodinu, protože Lisa to ještě neuměla. Jenže Stefi si z každého dělala srandu a nechala Lise koně bez třmenů, a když pak Lisa nastupovala, celý oddíl se jí smál. Lisa tedy usoudila, že dveřmi v jízdárně bouchla taky Stefi a rozhodla se, že jí to oplatí. Když se po tréninku losovaly lístečky, kdo zajde pro pití, vyšlo to na Lisu, takže měla možnost být v šatně sama. Vzala Stefiny tenisky a udělala na nich několik uzlů, které se naučila ve skautském táboře - pokud Stefi nikdy ve skautském táboře nebyla, bude jí trvat hodně dlouho, než uzly rozváže. Stefi byla vzteky bez sebe a domyslela si, že jí to Lisa udělala kvůli těm třmenům. Od té doby byly dívky velkými nepřítelkyněmi. Zpočátku si Lisa myslela, že by se mohla skamarádit s Carol, ale když zjistila, že se Carol kamarádí se Stefi, zavrhla to. Jednoho dne se Stefi skamarádila s Veronikou, byla to ta nejnamyšlenější holka v celém jezdeckém oddílu. Lisa to sice ještě nevěděla, ale přišlo jí divné, že když ji požádala o pomoc, zavolala Veronika vždy na někoho jiného. Jednoho dne pozvala Veronika Lisu k sobě domů a tam Lisa zjistila, že Veronika i její maminka musí mít všechno nóbl a nic si neudělají samy. Na oplátku ještě Lisa pozvala Veroniku k sobě domů, ale když viděla Veroničino chování, byla ráda, že se s ní Lisa už nechce kamarádit. Následujícího dne v kroužku chyběla Stefi, a tak si Lisa promluvila s Carol a všechno si vysvětlily. Lisa zjistila, že první den dveřmi nebouchla Stefi, ale Veronika, protože nesnášela, když byl někdo lepší než ona. Carol to pak vysvětlila Stefi a obě holky se přes velké Carolino úsilí skamarádily. Ukázalo se, že Lisa je v učení velice dobrá a pomohla Stefi s písemnou práci z matematiky. Použila na to Stefiny výpočty. Za práci, kterou dělali bratři Stefi, si Stefi vždy nechala část peněz za zorganizování, aby mohla na tábor. Nakonec však všechny peníze utratila za kazety, a pokud chtěla jet na tábor, musela udělat tu práci z matematiky. Protože byla Lisa v matematice opravdu dobrá, dostala Stefi jedničku. Lisa měla kamarádky a všechny už se těšily na prázdniny v koňském sedle.

CITÁT Z KNIHY:

Jsem štastná, ale taky se divím, protože si myslím, že bych těžko našla dvě holky, které by se ode mě - a zároveň od sebe - tolik lišily, a přitom se staly kamarádkami.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Saruli96, 14.10.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Bonnie Bryantová - Kamarádky (Dívky v sedlech) (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­