ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Musset Alfred (*11.12.1810 - †02.05.1857)

   
­­­­

Lorenzaccio

  • tragédie o pěti jednáních

Nejvýznamnější drama francouzského romantismu, které bylo poprvé uvedeno Sarah Bernhardtovou v roce 1896.
Hra se odehrává v renesanční Florencii na dvoře tyranského vévody.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2006 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Lorenzaccio přeložil Karel Kraus. Počet stran: 141. ISBN: 80-86216-65-9.

OBSAH:

Historická tragédie o úpadku charakteru, který chtěl dobrého cíle dosáhnout špatnými prostředky.

Lorenzino čili Lorenzaccio (řečený také Renzo, Renzi) je mladý svobodomyslný intelektuál, hloubavě hamletovská postava. Později se dozvídáme, že jedné noci strávené v Colosseu se odhodlal vykonat velký čin. Nejprve chce zavraždit papeže Klementa VII., pak místo toho jen srazí hlavy soch na Konstantinově oblouku v Římě, za což je z vyhoštěn (a málem popraven). Proto se rozhodne zvolit náhradní cíl a zabít svého bratrance Alexandra Medicejského, o němž se vypráví, že je synem papeže a (snad) černošské služebné.
Alexandra Musset líčí jako tyrana dosazeného do Florencie cizí moci - levobočka papeže a císaře. Spojuje ho s posádkou německých žoldnéřů v citadele.

Jde o symbolickou hru - Florencie = země současných svobodomyslných, romantických umělců; císař/papež = Svatá aliance; Lorenzo = tyranobijci, vrazi hlav států.

Aby Lorenzo mohl Alexandra usmrtit, musí si získat jeho důvěru tím, že se bude stavět stejně špatným jako on. Proto se stává jeho kuplířem a proto pije a svádí panny. (V závěru říká, že jeho zkaženost stačí k tomu, aby měl i po atentátu rád ženy a víno, ale nikoli k tomu, aby je chtěl mít rád.) Jeho proměna zlomí srdce Lorenzově matce Marii Soderiniové, jež umírá. Lorenzo málem dovolí i to, aby Alexandr svedl jeho mladičkou tetu Kateřinu (oproti historické skutečnosti není provdána), tu však nakonec ochrání. Jediný, kdo věří v jeho dobrotu, je Filippo Strozzi, starý bankéř a překladatel z latiny, vůdce republikánů a spojovací článek pro florentské exulanty vyhnané Alexandrem. V jeho domě Lorenzo vyrostl.

V první třetině hry čtenář poznává Lorenzovu motivaci činů, jako je např. svržení Alexandrovy ochranné košile do studny.

K atentátu se hrdina uchyluje ve chvíli, kdy jsou Filipovi synové souzeni Radou osmi a jeho dcera Luisa otrávena Alexandrovým chráněncem. Vraždí "tyrana" šesti ranami dýkou, v čemž mu pomáhá jeho přítel, rváč Cironconcolo. Pak prchá do Benátek, kde se shledává s Filippem Strozzim: ten po Luisině smrti nemá sílu pokračovat v rebelii proti své vlasti. Mladý skeptik a misantrop Lorenzo ukazuje starému humanistovi, že lidé jsou lhostejní, případně bojácní: odmítají využít příležitosti vydobýt si svobodu, kterou jim svým činem otevřel. Vyčerpaný a znechucený sám sebou v podstatě páchá sebevraždu, když se toulá po Rialtu, ač na jeho hlavu vypsal odměnu Cosimo Medici. Končí zavražděn a svržen do Canale Grande.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 30.01.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
Alfred de Musset - LorenzaccioMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­