ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Musset Alfred (*11.12.1810 - †02.05.1857)

   
­­­­

Rozmar

Jednoaktovka, přeložil Jul. Beck, vydalo Nakladatelství Otto v roce 1905

Děj se odehrává v ložnici Matyldy de Chavigny. Hrají čtyři osoby: manželé Matylda a Jindřich de Chavigny, paní de Léry a sluha.

Manžel Matyldu zanedbává, má známosti s jinými ženami a vede bohémský život, zatímco manželka sedí sama doma. Aby mu dala najevo, že již čtrnáct dní nebyl doma, ušije mu váček na peníze z modrého sametu, bohatě vyšívaný. Manžel večer přijde, o její váček nemá zájem a ukazuje jí stejný váček z červeného sametu, který dostal od své milenky paní de Blainville. O modrém váčku řekne, že je odporný a modrá barva že se mu hnusí. A odejde na ples.

Matyldě je to líto a když přijde na návštěvu paní de Léry, zkušená starší přítelkyně rodiny, pozná, že Matylda plakala a uhodne, v čem je problém. Řešení je velmi prosté, vzbudit v manželovi žárlivost. Matylda odjede kočárem přítelkyně jako na ples, místo toho jezdí jen tak po ulicích. Jakmile manžel přijde z plesu domů, paní de Léry mu sdělí, že Matylda je na plese. Jeho to velmi rozčílí a spustí žárlivou scénu. Sluha mu přinese balíček a v něm je modrý váček, ale sluha nezná odesílatele. Paní de Léry mu dá najevo, že je to ona, kdo mu váček poslal a on se pokusí ji svést. Nakonec mu paní řekne pravdu o váčku a cestě Matyldy v Kočáru. To už se Matylda vrací a hrabě si uvědomí, že má doma "poklad" a už dál nemusí nikde hledat.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 22.12.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Alfred de Musset - RozmarMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­