ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Musset Alfred (*11.12.1810 - †02.05.1857)

­­­­

Neradno s láskou zahrávat si

Hlavními hrdiny tohoto romantického románu jsou Perdican a Camila – oba se vrací domů ze studií, Camilu si chce vzít Perdicanův otec - Baron, ona však touží jít do kláštera. Miluje ji i Perdican, ona jeho také, ale dělají si schválnosti. Aby v ní Perdican probudil lásku a žárlivost, zasnoubí se naoko s nic netušící Rosettou. Oba mladí milenci, Camila a Perdican, si jednoho dne konečně vyznají tak dlouho skrývané city, ale bohužel jejich vyznání vyslechne i Rosetta a zabije se z nešťastné lásky. Camilu to raní, rozloučí se s Pedicanem se slovy: "Je mrtvá. Sbohem, Perdicane," a odchází do kláštera...

POSTAVY:

Baron, jeho syn Perdican a neteř Camila, p. Škrabka (vychovatelka Camily), Rosetta (Camilina soukojenka)

CITÁT Z KNIHY:

(2.dějství, 5.scéna)
"Všichni muži jsou lháři, nestálí, falešní, žvanilové, pokrytci, pyšní a podlí, opovrženíhodní a plní smyslnosti. Všechny ženy jsou proradné, lstivé, marnivé, zvědavé a zvrhlé. Svět je jen bezedná stoka, kde se ty nejrůznější obludy plazí v bídě a svíjejí se na horách bahna, ale na světě je jedna posvátná a vznešená věc, to je svazek těchto dvou tak nedokonalých a tak ohavných stvoření. Často jsme láskou zklamáni, často zraněni a často nešťastní, ale milujeme a když jsme už nad hrobem, otočíme se, abychom se podívali zpět a řekneme si: často jsem trpěl, několikrát jsem zklamal, ale měl jsem rád. Jsem to já kdo žil, a ne jakási falešná bytost stvořená mou pýchou a nudou."

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato romantická tragikomedie mě zaujala především autorovým pojetím lásky coby symbolu tolerance a pochopení. Děj měl rychlý spád a dobře se mi to četlo.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: marta-b, 27.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Alfred de Musset - Neradno s láskou zahrávat siMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­