ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Musset Alfred (*11.12.1810 - †02.05.1857)

­­­­

Zpověď dítěte svého věku

Souhlasím totiž s vámi a říkám vám: milovat znamená dávat se tělem i duší, nebo lépe řečeno, milovat znamená vytvořit jedinou bytost ze dvou, znamená to procházet se na slunci, větru, mezi obilím a lukami, s tělem o čtyřech pažích, o dvou hlavách a dvou srdcích. Láska, to je víra, to je náboženství pozemského štěstí, je to světelný trojúhelník pod klenbou chrámu, jemuž se říká svět. Milovat znamená kráčet svobodně tímto chrámem a mít po svém boku bytost schopnou porozumět, proč myšlenka, slovo, květina způsobí, že se zastavíte a zvednete hlavu k nebeskému trojúhelníku.

***

Byla nejkrásnější, no, jakou si lze představit, měsíc zapadl a hvězdy zářily živěji a jasněji na temně azurovém nebi. Ani nejmenší vánek nepohnul listím stromů, vzduch byl vlahý a provoněný.
Opírala se o loket a hleděla na oblohu. Sklonil jsem se vedle ní a pozoroval jsem ji, jak sní. Za chvíli jsem sám zvedl oči k obloze. Oba nás opájela melancholická rozkoš. vdechovali jsme společně vlahé výpary, vystupující z habrového porostu, sledovali jsme v dalekém prostoru poslední bledě bílý zásvit, jejž měsíc vlekl za sebou, když klesal za černou hradbu kaštanů. Vzpomněl jsem si na den, kdy jsem hleděl s beznadějí na nesmírnou prázdnotu té krásné oblohy. Při této vzpomínce jsem se zachvěl;jak se to teď všechno zaplnilo! Cítil jsem, jak mi v srdci zaznívá hymnus díků a jak se naše láska vznáší k Bohu. Objal jsem svou drahou milenku kolem pasu, něžně ke mně otočila hlavu - oči měla plné slz. její tělo se prohnulo jako stéblo rákosu, její pootevřené rty přilnuly k mým a vesmír byl zapomenut.

***

"Proč mě zlo k sobě přitahuje?" - "Poklekni a vyzpovídej se; věříš-li ve zlo, znamená to, že jsi je působil." - "Jestliže jsem je působil, byla to má vina? Proč mě dobro zradilo?" - "Jsi-li v temnotách, je to důvod k tomu, abys popíral existenci světla? Jsou-li dva zrádcové, proč jsi jedním z nich?" - "Proč trávíš noci bděním? Novorozeňata v tuto hodinu spí. Proč jsi teď sám?" - "Protože přemýšlím, pochybuji a bojím se." - "A kdy se tedy začneš modlit?" - "Až začnu věřit. Proč mi lhali?" - "Proč lžeš, ty zbabělče, právě v tuto chvíli? Proč nezemřeš, nedovedeš-li trpět?"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: SiriusNoir, 04.01.2007

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Alfred de Musset - Zpověď dítěte svého věkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)