ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

de Musset Alfred (*11.12.1810 - †02.05.1857)

­­­­

Zpověď dítěte svého věku

Souhlasím totiž s vámi a říkám vám: milovat znamená dávat se tělem i duší, nebo lépe řečeno, milovat znamená vytvořit jedinou bytost ze dvou, znamená to procházet se na slunci, větru, mezi obilím a lukami, s tělem o čtyřech pažích, o dvou hlavách a dvou srdcích. Láska, to je víra, to je náboženství pozemského štěstí, je to světelný trojúhelník pod klenbou chrámu, jemuž se říká svět. Milovat znamená kráčet svobodně tímto chrámem a mít po svém boku bytost schopnou porozumět, proč myšlenka, slovo, květina způsobí, že se zastavíte a zvednete hlavu k nebeskému trojúhelníku.

***

Byla nejkrásnější, no, jakou si lze představit, měsíc zapadl a hvězdy zářily živěji a jasněji na temně azurovém nebi. Ani nejmenší vánek nepohnul listím stromů, vzduch byl vlahý a provoněný.
Opírala se o loket a hleděla na oblohu. Sklonil jsem se vedle ní a pozoroval jsem ji, jak sní. Za chvíli jsem sám zvedl oči k obloze. Oba nás opájela melancholická rozkoš. vdechovali jsme společně vlahé výpary, vystupující z habrového porostu, sledovali jsme v dalekém prostoru poslední bledě bílý zásvit, jejž měsíc vlekl za sebou, když klesal za černou hradbu kaštanů. Vzpomněl jsem si na den, kdy jsem hleděl s beznadějí na nesmírnou prázdnotu té krásné oblohy. Při této vzpomínce jsem se zachvěl;jak se to teď všechno zaplnilo! Cítil jsem, jak mi v srdci zaznívá hymnus díků a jak se naše láska vznáší k Bohu. Objal jsem svou drahou milenku kolem pasu, něžně ke mně otočila hlavu - oči měla plné slz. její tělo se prohnulo jako stéblo rákosu, její pootevřené rty přilnuly k mým a vesmír byl zapomenut.

***

"Proč mě zlo k sobě přitahuje?" - "Poklekni a vyzpovídej se; věříš-li ve zlo, znamená to, že jsi je působil." - "Jestliže jsem je působil, byla to má vina? Proč mě dobro zradilo?" - "Jsi-li v temnotách, je to důvod k tomu, abys popíral existenci světla? Jsou-li dva zrádcové, proč jsi jedním z nich?" - "Proč trávíš noci bděním? Novorozeňata v tuto hodinu spí. Proč jsi teď sám?" - "Protože přemýšlím, pochybuji a bojím se." - "A kdy se tedy začneš modlit?" - "Až začnu věřit. Proč mi lhali?" - "Proč lžeš, ty zbabělče, právě v tuto chvíli? Proč nezemřeš, nedovedeš-li trpět?"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: SiriusNoir, 04.01.2007

   
­­­­

Diskuse k úryvku
Alfred de Musset - Zpověď dítěte svého věkuMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­