ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Eco Umberto (*05.01.1932 - †19.02.2016)

­­­­

Jméno růže (6)

Historický román italského spisovatele. Eco v románu využil své hluboké teoretické a odborné znalosti. Čtenář, fascinován srozumitelnou hloubkou Ecova pohledu, proniká po jeho boku do tajů teologie, filozofie i středověké politiky, do milostných vytržení, do víru hlubinných duchovních prozření i smyslné rozkoše, tajů Aristotelovy Knihy smíchu, středověkých léčivých herbářů i jedů, uhranutí mladého teologa mladičkou láskou, kterou - aniž zná alespoň její jméno - si nese životem až na dno svých dnů.

Příběh se odehrává v roce 1327 (středověk) a je vyprávěn mnichem Adsem z Melku. Hlavní zápletka se točí kolem ztracené třetí knihy Aristotelovy Poetiky, která měla pojednávat o komedii. Podle románu se Aristotelův spis dochoval, ale byl zničen fanatickými mnichy, kteří nechtěli dopustit, aby vyšlo najevo, že ve středověku velice uctívaný filozof nezavrhoval smích.
Adso z Melku jako učedník a písař Viléme z Baskervillu přijíždí do tajemného kláštera na severu Itálie, který obsahuje největší knihovnu v celém křesťanském světě. Přístup do ní úzkostlivě střeží opat a hrstka jeho věrných - údajně proto, že se tam nacházejí knihy pohanských autorů a knihy kacířské. Když za záhadných okolností zemře mladý iluminátor, je jasné, že se děje cosi znepokojivého. Na scéně se tedy objevuje vzdělaný františkán Vilém, jakýsi středověký Sherlock Holmes.
Jakmile začne rozplétat klubko záhad kolem úmrtí mladého mnicha (následují další stejně tajemná úmrtí), zjišťuje, že uvnitř kláštera je cosi prohnilého. Vilémovi se nakonec podaří záhadu rozluštit: pečlivě střeženým tajemstvím je právě Aristotelovo pojednání o komedii. Vilém uchrání sebe i svého písaře před intrikami fanatiků, a navíc zachrání z hranice i nevinnou dívku. Tolik ceněný text se mu však uchránit nepodaří, ten padne za oběť plamenům, stejně jako fanatický strážce.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: želvička, 13.01.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Umberto Eco - Jméno růže (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)