ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Eco Umberto (*05.01.1932 - †19.02.2016)

­­­­

Jméno růže (4)

Osmnáctiletý novic Adso doprovází svého učeného mistra, františkána a někdejšího inkvizitora, Viléma z Baskervillu do jistého hornoitalského benediktinského opatství, kde se mají setkat vyslanci papežské a císařské moci k vyjednávání. Než se tak stane, přihodí se v opatství několik tajemných vražd. Opat Abbo požádá Viléma, aby se je pokusil vyšetřit. Vilém a Adso sice nemají vůbec žádnou stopu, ale všechno nasvědčuje, že vraždy mají jakousi spojitost se starou knihovou, do které mají mniši zakázán vstup. Z výpovědí mnichů a opata si Vilém vytvoří schéma možných viníků. Jak velké je ale jeho překvapení, když jsou i tito mniši nalezeni mrtví. Přes opatův přísný zákaz se oba rozhodnou knihovnu prozkoumat. To není ale tak jednoduché, knihovna je spořádána jako labyrint, v němž se vyznají jen knihovník s pomocníkem a opat. Každý průchod je zdánlivě nesmyslně označen písmenem nebo slovem, některé místnosti mají čtyři vchody, jiné naopak jen jeden. Vilém navíc přijde na to, že všichni ti mniši zemřeli kvůli tajemné knize, po níž nikde není ani stopy. Podle plánku nakresleného pohledem zvenčí na věže se už po knihovně orientují lépe a brzy vyluští i systém označení průchodů a systém rovnání knih.
Pomalinku se vše začíná rýsovat jasněji. Podle všeho zemřeli jen mniši, kteří s knihou přišli do styku. Vilém varuje opata, že je i jeho život v nebezpečí, protože viditelně ví víc, než může říct. Abbo o tom však z nepochopitelného důvodu nechce nic slyšet, dokonce požádá Viléma s Adsem, aby co nejdřív opustili opatství. Na rozuzlení záhad zbývá jen jedna noc, jako stvořená pro poslední návštěvu knihovny. Tentokrát s přesným cílem - dostihnout a překvapit viníka i s onou knihou. Ale v knihovně sedí starý a vážený slepec Jorge! Vilém s Adsem se konečně dovídají důvody a příčiny úmrtí - Jorge je přesvědčen, že smích je škodlivý a kniha (druhý díl Aristotelovy Poetiky) je opačného názoru. Jistí mniši o knize věděli a chtěli si ji přečíst, proto museli zemřít. Slepec její desky a listy potřel jedem. Ani v této chvíli se Jorge necítí být poražen. Snaží se utéct a knihu zničit, přitom zvrhne lampu... Celá knihovna, kostel a poté i opatství lehnou popelem. Jen kvůli přesvědčení, že Ježíš Kristus se nikdy nesmál.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Peeta, 04.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Umberto Eco - Jméno růže (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­