ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Eco Umberto (*05.01.1932 - †19.02.2016)

­­­­

Jméno růže (3)

Rok vydání: 1985

Příběh knihy nás zavádí do středověku, do počátku 14. století, kde v nejmenovaném italském klášteře dojde k řadě podivuhodným vraždám, které se snaží osvětlit učený františkán Vilém z Baskervillu a jeho mladý pomocník Adso.

DĚJ:

Na prahu smrti sepisuje benediktýnský mnich Adso v klášteře v Melku události, jejíž byl svědkem jako mladý osmnáctiletý novic.
Roku 1322 se v nejmenovaném italském opatství má setkat strana císařská s papežskou, mezi kterými panuje velký rozkol. Dříve než se tak stane ale umírá mladý mnich. Opat pověří pátráním zkušeného Viléma z Baskervillu, kterému ochotně pomáhá mladý Adso, jenž je Vilémem zasvěcen do problémů teologie, filosofie, logiky, do říše léčivých rostlin i smrtelných jedů. Pomáhá chápat Adsovi jeho milostné vytržení i význam čísel a písmen. Stopa podivuhodné vraždy vede do knihovny postavené jako labyrint, která je však nezasvěceným uzavřena. Vilém spolu s Adsou rozluští uspořádání knihovny a odhalí řadu jevů a magických úkazů, které se jim staví do cesty. V klášteře se stanou další vraždy a Vilém pochopí, že pojítkem je kniha psaná různým jazykem. Nakonec Vilém a Adso odhalí skrytou pravdu, která se ukrývá v jednom z nejstarších z mnichů, kterým je slepý Jorge, jenž důvtipně napomáhal k vraždám a využíval rozporů mezi mnichy, aby tak ochránil knihu, podle něj nebezpečnou, po které někteří z nich pátrali. Je to Aristotelova Poetica. Její listy jsou však napuštěny smrtelným jedem. Vilém se snaží cennou knihu zachránit před Jorgem, jenž její listy trhá a i polyká, aby už nikdo nespatřil její stránky. Pak Jorge vyrazí ohromenému Adovi z rukou lampu a knihovnu zachvátí požár. Jorge neváhá a Aristotelovu Poeticu hodí do ohně. Požár pak zachvátí postupně celý klášter, ze kterého zbudou pouze ohořelé trosky.

"Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus."
"Někdejší růže je tu už jen co jméno, jen pouhá jména držíme ve své moci."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: beloma, 01.05.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Umberto Eco - Jméno růže (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­