ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Eco Umberto (*05.01.1932 - †19.02.2016)

   
­­­­

Jméno růže (2)

- jedná se (prý) o popis obsahu stejnojmenného filmu

Příběh je vyprávěn starým benediktýnem Adsem, který sepisuje události, jichž byl za svého mládí svědkem. Děj se odehrává v hornoitalském benediktýnském klášteře, kam dorazil se svým učitelem františkánem, někdejším inkvizitorem Vilémem z Baskervillu roku 1322. V klášteře má dojít k bratrské diskuzi o tom, zda vlastnil Ježíš váček s penězi nebo nikoli. Během pobytu se však dějí záhadné vraždy, které má vyřešit Vilém a Adso.
Po příchodu do kláštera je Vilém přivítán opatem. Opat se Vilémovi svěří s tím, že se v klášteře děje něco neobvyklého, co děsí jeho i ostatní mnichy. Vilém se tedy s mladým Adsem vydává řešit podivné vraždy v opatství.
První mrtvé tělo bylo nalezeno pod strmým srázem mimo opatství, pod okny věže. Byl to iluminátor. Vilém se začal vyptávat, kdo mrtvého františkána našel, kdy se to stalo a zda bylo okno otevřeno. Dozvěděl se, že se jedná o nehodu, ale s tímto tvrzením Vilém nesouhlasil. Pomocí dedukce a zdravého rozumu přišel na to, že mrtvý mnich byl zabit. Nemohl přeci za sebou zavřít okno, pokud z něho vypadl. Okno nešlo otevřít a sklo nebylo rozbito. Při pátrání se chtějí Vilém a Adso podívat do knihovny, avšak nemají dovolen přístup. Vilém se v kapli setkává se svým starým přítelem františkánem Ubertinem.
Druhé mrtvé tělo bylo nalezeno v kádi s prasečí krví. Mniši v hrůze začali propadat panice, že se jedná o proroctví Apokalipsy. Vilém našel stopy, které vedou od kádě. Byly opačné a velice hluboké, tím usoudil, že vrah šel pozpátku, aby zakryl stopy. Odebrali se tedy do knihovny, aby zjistili, na čem překladatel z řečtiny pracoval. V knihovně se setkal s Jorgem, starým bratrem opatem, který z duše nenáviděl smích. Vedli spolu velice hlasitou diskuzi o smíchu a o Aristelově druhé knize, kterou věnoval komedii. Večer se Vilém dostal do knihovny, kde si pomocník knihovníka četl ze zakázané knihy. Byl vyrušen a ukryl se mezi sloupy. Vilém našel papír, kde bylo cosi napsáno, přičichl. Byl cítit citrón. Na papíře byl napsán tajný vzkaz citrónovou šťávou, rozluštitelnou pouze nad plamenem svíčky. Pomocník knihovníka ztropí zmatek, vezme knihu i s Vilémovými brýlemi a utíká pryč. Oba se jej snaží chytit, ale marně. Adso se skryje do skladu a setká se s dívkou, do které se zamiluje.
Další mrtvé tělo bylo nalezeno ve vaně s citrusovými lístky. Byl to mrtvý pomocník knihovníka. Adso se za podivných okolností setkává se Salvatorem. Býval to pohan a vyznavač Satana, který mluvil všemi jazyky a zároveň žádným. Vilém s lékařem Severinem prohlížejí další tělo. Najdou společný znak – černý prst a také jazyk. Už se ví, že se nejednalo o prorotství. Na diskuzi se pomalu sjíždějí mnichové z různých opatství a koutů země. Je pozván Bernardo Gui inkvizitor, který se nemá rád s Vilémem. Urbertin musí opustit klášter. Vilém nachází tajný vchod do knihovny. Knihovna je jeden velký labyrint, ve kterém se vyzná pouze knihovník a jeho pomocník. Je to tajemství, které si předávají pouze oni. Adso objeví komoru s knihami, kde je zrcadlo a nad ním řecký nadpis. Vilém se zabývá knihami a Adso se ztratí. Díky Adsově bystrosti se dostanou z labyrintu.
Gui přistihne Salvatora a dívku při vykonávání Satanského obřadu. Dívka je nařčena z čarodějnictví. Adso je nešťasten. Salvátor je mučen a přiznává se ke všemu, co se v opatství stalo, přitom prozradí, že ještě jeden mnich uctívá Satana. Už probíhá diskuze. Obě strany jsou velice agresivní v prosazování svých tvrzení. Na ničem se nedohodnou a znepřáteleně odjíždějí. Severin najde u sebe "vražednou knihu" a dává to na vědomí Vilémovi. Než se Vilém dostane k Severinovi, najde jej mrtvého a kniha znovu zmizela.
Gui odsuzuje dívku, Salvátora a jednoho mnicha k trestu smrti na hranici. Uprostřed mše zemře knihovník. Také má černý prst a černý jazyk. Jorg je z toho zničen a nechce uvěřit, že i knihovník je mrtev. Vilém je Guiem obviněn z toho, že je vrahem nevinných mnichů.
Adso s Vilémem se vydávají tajnou chodbou do knihovny. Vilém rozluštil tajný nápis nad zrcadlem a dostává se do knihovny se zakázanými knihami. V místnosti už na něj čeká starý Jorg. On k smrti nenáviděl smích, proto stránky "té" knihy otrávil. Jorg je slepý a nabádá Viléma, aby si prohlédl knihu. Neví však, že Vilém má ochranné rukavice, které jej ochrání. Jorg shodí hořící svíci a knihy vzplanou. Jorg utíká a nechává Viléma a Adsa v knihovně. Začíná hořet celá knihovna. Jorg umírá v knihovně. Vilém posílá Adsa z knihovny ven. Na hranici začíná poprava. Dívku osvobodí místní lidé, ale Salvátor a mnich uhoří. Gui narychlo odjíždí z opatství, ale sjede ze skály a zabije se. Adso truchlí nad ztrátou svého mistra. Vilém se z knihovny dostal ven a odnesl si s sebou pár knih, které se mu podařily zachránit před ohnivou zkázou.
Vilém a Adso opouštějí zničené opatství. Při cestě dolů stojí dívka u cesty a čeká na Adsa. Adso se na chvíli zastaví, obejme dívku a se slzami v očích následuje svého učitele a mistra.

VLASTNÍ NÁZOR:

Můj názor na tuto knihu je velice kladný. Je pravda, že kniha je velice krásná, ale dlouhé popisné pasáže spíše ztěžují a zpomalují děj. Bylo velice zajímavé posuzovat literární a filmovou podobu tohoto díla. Ve filmu si hlavní roli zahrál výtečný herec S.Conery. Líbil se mi styl uvažování Viléma. Jeho přesná rekonstrukce všech vražd a jejich vzájemné propojení. Až do odhalení pravého vraha jsem netušila, kdo jím může být. Skoro každý, koho jsem podezírala, zemřel. Děj měl tedy překvapivý konec.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Vendy, 28.03.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Umberto Eco - Jméno růže (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)