ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Eco Umberto (*05.01.1932 - †19.02.2016)

­­­­

Tajemný plamen královny Loany

Ve svém novém románu se Umberto Eco vrací především do doby svého dětství a dospívání. Protagonistou příběhu je šedesátiletý antikvář Yambo, který se probudí z komatu s těžkou amnézií a pamatuje si jen citáty z literárních děl. Rozhodne se hledat vlastní vzpomínky na půdě rodinného sídla v bednách se starými rodokapsy, komiksy, gramofonovými deskami a školními sešity. Eco i v tomto díle plně rozvinul svou zálibu v intertextových citacích, zaměřil se však hlavně na oblast tzv. triviální literatury, jíž věnoval studii Nadčlověk pro masy. Yambo, stejně jako Eco, dospíval v Itálii ve 30. a 40. letech minulého století. Byl jeho vysněným hrdinou hrabě Monte Christo, Sandokan anebo Duce? Tajemný plamen královny Loany je román o citové výchově za fašismu. Vypráví o lidské odvaze i strachu, slabosti a síle, o ideologii, propagandě a cenzuře doby. Yambo objevuje útržky vzpomínek a skládá z nich svůj vlastní život. Eco-vypravěč přitom využívá narativní metodu, již nazval "mlžným efektem". Při četbě románu jen pozvolna rozhrnujeme závoje mlhy zapomnění a snového oparu, abychom v dálce zahlédli tajemný plamen královny Loany, který září v hlubině nevědomí každého z nás.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Argo, 829. publikace, Praha, 2005, přeložila Alice Flemrová, 439 stran.

OBSAH:

Hlavní postavou knihy je Yambo, majitel antikvariátu. Děj začíná v okamžiku, kde se Yambo probouzí v nemocnici z bezvědomí. Skvěle si vzpomíná na vyčtené informace, ale s hrůzou zjišťuje, že si nedokáže vybavit vlastní identitu. Neví, kdo je, co dělal, neví, že má ženu Paolu a dcery. Brzy ho z nemocnice propustí a na prosbu Paoly, která je psycholožka, odjíždí do Solary. To je vesnice, kde jako malý žil, ale nerad se tam po automobilové havárii rodičů vrací.
V Solaře znovu objevuje tajemství velkého domu, okolí a rodinných příslušníků. Zjišťuje, že jeho dědeček byl majitelem antikvariátu a i doma měl spoustu knih. Objevuje své básně a tedy důkazy prvních lásek. Od svého přítele se dozvídá, že první dívka, kterou miloval, byla Lila. Znal ji z gymnázia, byla velmi krásná, ale jeho láska zůstala navždy platonická. Lila byla starší a brzo po nástupu fašismu odjela s rodiči do Brazílie, kde brzy zemřela.
Yambo nachází na půdě domu spoustu komiksů, které četl v dětství a jednu z prvních knih, kde jsou Shakespearova dramata. Svým nálezem a čtením komiksů je velmi rozrušen, ačkoliv lékař mu zakázal jakoukoli činnost, jež by vedla ke zhoršení jeho zdravotního stavu, že nakonec opět upadá do bezvědomí.
Ve třetí části knihy si Yambo postupně svoji minulost vybavuje. Popisuje dětství, kde žil ve městě, přestěhování na Solaru, to, jak jeho rodina i on vnímali a prožívali 2. světovou válku. Vzpomíná si na svoji tajnou výpravu Roklinkou do San Martina, aby odvedl skrývající se kozáky. V té době byl malým chlapce a měl hrozný strach. Společníka mu dělal anarchista Gragnola. Vše dobře dopadlo a Yambo byl na sebe hrdý. Gragnola mu byl učitelem i přítelem, a proto jeho smrt nesl velmi těžko. Gragnolu totiž chytli vojáci SS, ale dříve než ho dovezli k výslechu, podřízl se skalpelem.
Yambo postupně dospívá a zažívá další dobrodružství i věci všední, až nadejde chvíle, kdy by měl spatřit Lilu. Ačkoli si vzpomněl téměř na vše, její obraz mu stále uniká. Stojí před gymnáziem, a když se otevřou dveře, ze kterých má dívka vyjít, Yambo vidí pouze to, že slunce postupně černá a na vše kolem dopadá tma...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Marťulík, 10.01.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Umberto Eco - Tajemný plamen královny LoanyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­