ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nováková Teréza (*31.07.1853 - †13.11.1912)

­­­­
Teréza Nováková

ŽIVOTOPIS č.1 - Verurunka, taebo[zavinac]seznam.cz

 • žila 1853-1912
 • tvůrkyně povídek a románů, překladatelka, význačná činitelka ženského hnutí a organizátorka národopisného průzkumu východních Čech
 • narodila se pod dívčím jménem "Lanhausová" v poloněmecké rodině v Praze
 • vzdělání a dokonalou znalost francouzštiny a angličtiny získala v ústavu F.S.Amerligové, kde na ni vlastenecky působil zejména učitel literatury
 • pod vlivem Karolíny Světlé, a také otce a jeho přátel (G. Pflegra-Moravského), se v 60. letech stala uvědomělou Češkou
 • provdala se za gymnaziálního profesora Josefa Nováka a odešla s ním do Litomyšle (byla tam dvanáct let)
 • v Litomyšli začala se svým studiem východočeského lidu, jeho zvyků, tradic, krojů
 • Českomoravská vysočina jí poskytla náměty k většině povídek a románů
 • přispívala také do mnoha časopisů (brněnská Vesna, Obzor, Národní listy, Lumír, Lada)
 • byla redaktorkou Ženského světa
 • jejím hlavním cílem byla vždy práce pro národ
 • osud jí zasadil těžké rány; zemřeli jí dva synové, dvě dcery i manžel
 • sama zemřela na těžkou srdeční chorobu u svého syna, literárního historika, Arne Nováka v Praze

DÍLO:

národopisné studie "Východočeské lomenice; Kroj lidový a národní vyšívání na Litomyšlsku; Potulky po Čechách východních; Z nejvýchodnějších Čech"
feministické úvahy "Ze ženského hnutí"
povídková tvorba "Úlomky žuly; Železný kříž a jiné povídky"
novely (zabývala se s přehnanou citlivostí osudy žen a zkaženou společností maloměsta) "Z měst a ze samot; Z naší národní společnosti; Kresby a črty; Dva obrazy staropražské; Tři ženské podobizny"
próza s venkovskou tématikou "Maloměstský román (Osudy Zdenky Havlíčkové)"
romány (nejvýznamnější díla) "Jan Jílek; Jiří Šmatlán; Na Librově gruntě; Děti čistého živého; Drašar" (těmito romány obsáhla složitý proces národního obrození od boje s protireformací přes třicátá a čtyřicátá léta 19. století, ohlas společenských převratů r. 1848, Bachův absolutismus. Její hrdinové hledají lepší život v pravdě podle křesťanských zásad)


ŽIVOTOPIS č.2 - okk, o.k[zavinac]dablik.cz

Teréza Nováková, rozená Lanhausová, se narodila 31. července 1853 v Praze. Tato osobnost se do dějin zapsala jako tvůrkyně povídek a románů, byla překladatelkou, význačnou činitelkou ženského hnutí a organizátorkou národopisného průzkumu východních Čech. Je známá jako pokračovatelka Karolíny Světlé, jejíž tvorbou byla zásadně ovlivněna. Vzdělání a dokonalou znalost francouzštiny a angličtiny získala v ústavu F.S.Amerlingové. Zde na ni vlastenecky působil učitel literatury. Se svým mužem, gymnaziálním profesorem, pobývala 12 let v jeho rodném Litomyšli. Právě tady začala se svým studiem východočeského lidu, jeho tradic, zvyků, krojů a obyčejů.

Českomoravská vysočina jí poskytla náměty k většině povídek a románů.
Přispívala také do mnoha časopisů - do brněnské Vesny, do Obzoru, dále také do Lady, Lumíru, Národních listů aj. -, byla redaktorkou Ženského světa. Jejím hlavním uměleckým dílem byla vždy práce pro národ.

Teréza Nováková si oblíbila kraj Pusté Rybné, o čemž svědčí romány s vesnickou tematikou. O Pusté Rybné prý řekla, že to není vesnice vůbec pustá, ale velice krásná. A od té doby o ní mluvila jako o Krásné Rybné. Osud zasadil autorce však i těžké rány, když jí zemřeli dva synové, dvě dcery a manžel. Sama pak těžce nemocná umírá v Praze 13. listopadu 1912 u svého syna, literárního historika jménem Arne Novák.

TVORBA:

Maloměstský román (1890)
Z nejvýchodnějších Čech
Jan Jílek (1904)
Jiří Šmatlán (1906)
Na Librově gruntě (1907)
Děti čistého živého (1909)
Drašar (1914)
a další

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: okk, 31.01.2011

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Teréza NovákováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­