ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nováková Teréza (*31.07.1853 - †13.11.1912)

­­­­

Drašar: román kněze buditele (2)

  • Nováková v románu odkrývá duši českého lidu, romanticky uctívá jeho dějinnou minulost a potvrzuje vliv českobratrské reformace

Životopisný román o knězi buditeli, spisovateli Josefu Justinu Michlovi (1810-1862), vyniká mistrným vystižením atmosféry obrozenecké doby a je zároveň i obrazem českého předbřeznového života v horské oblasti českomoravského pomezí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1971 (9. vydání). Ilustroval Alois Moravec. Počet stran: 350.

DĚJ:

Jedná se o román nešťastného kněze piaristy, který touží po volnějším a přirozenějším životě a ke kterému byl osud příliš tvrdý a nelítostný.

Narodil se v roce 1810 v Poličce jako syn dosti zámožného, ale lakomého měšťana Michla. Jmenoval se vlastně Josef Justin Michl, nicméně po matce, rozené Drašarové, mu říkali Drašar.
Studoval gymnázium v Litomyšli. Pak na popud svých rodičů, kteří z něj chtěli mít "velkého pána" bez jakýchkoliv finančních obětí, vstoupil do piaristického řádu. Zde v něm páter Král z Branné svými dopisy a českými knihami probudil vlastenecké nadšení. Styk s českými vlastenci Hankou, dr. Ammerlingem a jinými v Praze, kde studoval teologii, jej utvrdil v lásce k vlasti, která se táhla celým jeho smutným životem jako jediný světlý čistý paprsek.
Vydal Ouplný literaturný letopis a Pravopis illyrský. Po ukončení studií působil jako profesor v Berouně. Zde poznal svoji Mínu, kterou nazýval Hévou podle Kollárovy Slávy dcery a zároveň si jasně uvědomil, že se nehodí k úkolu, k němuž ho rodiče nutili, že kněžská pouta se svou přísností a celibátem jsou pro něj příliš těžká.

Když onemocněl souchotinami, vymohl si rok dovolené a odjel do Uher na léčení. Zároveň doufal, prostudovav uherské zákony, že mu bude umožněno v Pešti vystoupit z piaristického řádu a přihlásit se k víře svých předků - pod obojí. V Pešti se setkal s Kollárem, od něhož očekával pomoc a radu ve věci svého přestoupení. Jenže Kollár, sám již stár a pronásledován úřady, připravil mu těžké zklamání. Dovolená mu uplynula, aniž dosáhl svého cíle.
Mezitím ztratil Mínu, jeho dům (dědictví po matce) mu vyhořel (když v roce 1845 shořela celá Polička), ale přesto se nevzdával své naděje na nový život. Roku 1849 se zřekl svého úřadu a oznámil svůj přestup k evangelické církvi. Učil se na škole v romantické, mezi lesy vklíněné vesničce Březině, kde netrpělivě očekával vydání konstitučního manifestu, jenž sliboval úplnou svobodu náboženství a uznání všech lidských práv. Ale nedočkal se.
Pak se mu narodila nemanželská dcera Justina, jejíž matka Josefa Maděrová při porodu zemřela. Dítěte se ujala Drašarova sestra, ovdovělá Johanka Bártová. I školu musel opustit z superintendentního nařízení. Bydlel u Maděrových, učil po chalupách děti a dělal písmáka sedlákům.
Jakmile zemřela i Josefčina sestra Kateřina, chátral duševně i tělesně víc a víc. Vydal ještě Květy škol poličských, ale v Poličce u svých rodáků již upadl v opovržení. Přestěhoval se poté do nejubožejší chaloupky v Březině k mladé, ale duševně méněcenné ženě, s níž měl chlapce Vilíka Černého, a tam také zemřel roku 1862 v úplné chudobě a zapomenut.

Teprve po 30 letech vsadili mramorovou desku na jeho hrob a ocenili jeho spisovatelskou a buditelskou činnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 19.11.2019

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Teréza Nováková - Drašar: román kněze buditele (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­