ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nováková Teréza (*31.07.1853 - †13.11.1912)

­­­­

Jiří Šmatlán

Hrdinou románu Jiří Šmatlán je vesnický mudrlant, který nechápe život jen jako zápas o holou existenci, ale usiluje o poznání pravdy života, mýlí se a často naráží na nepochopení.

Děj románu se odehrává v oblasti východních Čech. Hlavním hrdinou je Jiří Šmatlán, jenž byl vychováván zcela v katolické víře. Díky dluhům svého otce se odstěhují do Javorova za příbuznou, u níž pracují na statku. Zde se Jiří setkává s evangelickým knězem, který podporuje jeho čtenářskou vášeň a touhu po celoživotní pravdě. Dále se ve vesnici seznámí se starým Plíhalem, s nímž si po večerech čtou knihy a rozjímají o pravdě. Tyto dvě osoby jej ovlivní při přestupu z katolické na evangelickou víru a zároveň po smrti Plíhala se ožení s jeho manželkou, a Šmatlánův otec se odstěhuje ze statku a potuluje se po kraji. Během jejich manželství se jim narodí několik dětí, ze kterých přežijí jen dvě dcery. Manželka Jiřího se snaží co nejvíce nahromadit peněz a provdat co nejlépe své dvě dcery. První provdá za chalupníka a druhou za statkáře. Po čase se jim druhá dcera navrací domů z důvodů finanční tísně svého manžela. Jiří se ve vesnici znepřátelí s knězem, který nastoupil za jeho zbožňovaného kněze. Očekával od něj podporu v jeho vášnivé četbě a poznávání pravdy. Pociťuje, že pravda se nachází jinde. Po čase se Jiří seznámí se socialistou Hamerníkem, jenž jej přesvědčuje o svém politickém přesvědčení, které přináší jen pravdu a pomocnou ruku pro chudé a utlačované dělníky bohatými a vlivnými lidmi. Toto přesvědčení šiří dále Jiří ve své vesnici a s nadšením očekává začátek voleb, kterých se nedožije. Umírá na souchotiny. V jeho chaloupce nadále bydlí jeho manželka s dcerou a jeho otec se nadále potuluje po kraji.

VLASTNÍ NÁZOR:

V díle je přesně popsán vliv jak křesťanství, tak i evangelického vyznání. Mezi tyto dvě víry po čase vstupuje socialismus, který později měl vliv na české dějiny.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Breberka, 02.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Teréza Nováková - Jiří ŠmatlánMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­