ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pfleger-Moravský Gustav (*27.07.1833 - †20.09.1875)

   
­­­­
Gustav Pfleger Moravsky Vilimek

Gustav Pfleger-Moravský se narodil 27. července 1833 v Karasejně u Bystřic nad Pernštejnem. Když jeho otec zemřel, rodina se přestěhovala do Prahy. Tam Pfleger studoval nejdříve na německém malostranském gymnáziu a později na českém Akademickém gymnáziu. Ale toto studium nedokončil, protože býval často nemocný, a tak začal pracovat jako úředník České spořitelny. Pak se stal na krátký čas dramaturgem Novoměstského divadla (1861-1862) a později novinářem, psal hlavně divadelní referáty do německého časopisu Politik (1864-1868). Zemřel 20. září 1875 v Praze.

Gustav Pfleger-Moravský byl český spisovatel, psal romantické básně, romány, prózy, divadelní hry - tragédie i komedie.

DÍLO:

sbírky básní "Dumky (1857); Cypřiše (1862) - sentimentální motivy nenaplněné lásky a žalu"
román ve verších "Pan Vyšinský (1858-1859) - zachycuje prostředí vyšších společenských vrstev, ironie"
komedie "Telegram (1866)"
romány "Ztracený život (1862); Z malého světa (1864) - obraz života pražských dělníků, sociální i národnostní konflikty; Paní fabrikantová (1867)"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kleopatra, 10.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka-Paní fabrikantová
-Podzimní listy
-Stíny lesní
-Vojvoda
-Zapomenutý
­­­­

Diskuse k životopisu
Gustav Pfleger-MoravskýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­