ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Nováková Teréza (*31.07.1853 - †13.11.1912)

   
­­­­

Jan Jílek (2)

  • 1904

Román Jan Jílek pojednává o osudu českého evangelíka z osmnáctého století, jenž z důvodu pronásledované evangelické víry odchází do ciziny.
Příběh je opřen o životopis, který obdržela Nováková roku 1895 od evangelického faráře Josefa Martínka. Monograficky vypráví o Jílkově životě od jeho mladí až do konce života.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE

In Jan Jílek - Jiří Šmatlán - Na Librově gruntě. Vydalo Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění v Praze roku 1956. Celkový počet stran: 444.

DĚJ:

Jedná se o životopis prostého českého člověka, jenž se stává mučedníkem pro své náboženské přesvědčení.

Jan Jílek opustí Čechy, kde se nesmí svobodně hlásit k víře Českých bratří, a najde útočiště v Sasku (jako většina českých exulantů).
Při jedné ze svých výprav do vlasti, když dopomáhá k útěku jiným souvěrcům, je jezuity zajat. Dva roky je pak vězněn v Litomyšli jako ten nejbídnější zločinec. Když se jezuitům nepodaří bičováním, výhrůžkami a hladověním obrátit ho na katolickou víru, je po dvou letech odsouzen k těžké práci...

Při požáru města se mu podaří uprchnout a vrátit se do Saska. Ani v Sasku ale nenašli čeští vystěhovalci trvalý domov - po čase jsou vypovězeni a uchylují se do Braniborska.

Jan Jílek se neodváží pak již nikdy vrátit do Čech. Umírá v Rixdorfu u Berlína.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veru, 30.10.2019

­­­­

Diskuse k výpisku
Teréza Nováková - Jan Jílek (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­