ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Merle Robert (*28.08.1908 - †28.03.2004)

   
­­­­

Robert Merle se narodil 28. srpna v roce 1908 v alžírském městě Tébeasa a zemřel 28. března 2004.

Robert Merle patří mezi významné historické autory a překladatele. V roce 1918 se přestěhoval s rodinou do Francie. Zde vystudoval filozofii a anglistiku. Později se stává profesorem a vyučuje. Neseděl nečinně, když vypukla druhá světová válka, ale šel na bojiště, aby mohl bojovat proti zlu. Bojoval v bitvě u Dunkerque, a to v roce 1940, bohužel byl v této bitvě zajat. Díky této špatné zkušenosti napsal své úspěšné dílo Víkend na Zuydcoote, za které získal ocenění, a to Goncourtovu cenu. O pár let později bylo toto dílo úspěšně zfilmováno režisérem Henrim Verneuilem. Byl třikrát ženatý a z těchto manželství měl 6 dětí.

Psal především válečné romány, ale i utopie a dokonce sci-fi. Jeho nejvýznamnější díla jsou dozajista válečné romány, kde se zabývá zlem, útiskem, válkami a rozebírá lidskou psychiku. Liší se od ostatních válečných autorů tím, že nepsal o odvaze lidí bojujících proti zlu, ale psal o lidech, kteří byli na špatné straně, avšak nevěděli o tom. Příkladem může být kniha Smrt je mým řemeslem, kde je hlavní hrdina Robert Lang bezcitným velitelem koncentračního tábora.

Také sepsal snad své nejúspěšnější dílo - třináctidílnou ságu Dědictví otců, která se odehrává během 16. až 17. století ve Francii, a to během války katolíků a hugenotů. První díl vyšel v roce 1977 a poslední v roce 2004. Sága velmi dobře vystihuje historii za období francouzského krále Ludvíka XIII. a má kolem 6000 stránek. Stylem nám připomíná příběhy spisovatele Alexandra Dumase. Za poslední díl Meč a láska dostal dokonce cenu Jeana Giona.

Merle napsal také knihu Útok na kasárna, jež vypráví o životě kubánského revolucionáře a prezidenta Fidela Castra.

Autor zemřel v 95 letech ve svém domě, jenž se nacházel blízko Paříže, na selhání srdce.

DALŠÍ DÍLA:

sci-fi "Malevil"
drama "Sisyfos a smrt; Spravedlnost v Miramaru; Vláda žen"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: nefertiti, 22.01.2008

­­­­

Diskuse k životopisu
Robert MerleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­